Orijinal Adı
13 Reasons Why
Vizyon Tarihi
31.03.2017
Ülke
ABD
Tür
13 Reasons Why Konusu


Netflix’in sevenleriyle buluşturduğu drama ve gizem dolu 13 Reasons Why dizisi, 2007 yılında Jay Asher tarafından yazılan kitaptan uyarlanmıştır. Kötü bir sürecin ardından intihar eden Hannah Baker adlı bir genç ve arkadaşı olan Clay Jensen’ın hikayesini konu alan 13 Reasons Why; ortalama 50 ile 60 dakikalık bölümlerden oluşuyor. Mini bir dizi olarak nitelendirilen 13 Reasons Why 31 Mart 2017 yılında bütün bölümleri ile Netflix seyircileri ile buluşmuştur. Yapımcı koltuğunda Selena Gomez’in de yer aldığı dizi son yıllarda hakkında en fazla tweet atılan diziler arasında da yer alıyor.

İntihar etmeden önce, eğitim gördüğü lisede onu bu sona doğru götüren diğer öğrenciler için kaydettği kasetleri gönderen bir gencin hikayesi işleniyor. İntiharı ardından bile kasetler sayesinde sınıf arkadaşlarını tek tek kendisini dinlemeye mecbur bırakan genç kız Hannah Baker, dizinin ana karakterleri arasında yer alıyor. Hannah Baker’ın arkadaşı Clay Jensen’ın gözünden açılan 13 Reasons Why dizisi, kahramanımızın okuldan eve döndüğü zaman gördüğü esrarengiz bir paket ile karşılaşması ile başlıyor.

Hannah, arkadaşlarına gönderdiği kasetlerde kendilerinin bu kasetleri dinlemelerini ve kendileriyle alakalı kısımları bittiği zaman kaseti diğer kişiye göndermelerini istiyor. Bu döngüyü kırmak isteyen kişiler olursa da; kasetlerin kopyasının medyaya ulaşacağı ile ilgili tehdit ediliyor. Özellikle intihar sahnesinin aşırı gerçekçi çekilmesi ile tepki toplayan dizi; tüm bunlara karşın hala en beğenilen dizilerden biri olarak yerini korumayı başarıyor.


13 Reasons Why Oyuncuları ve Karakterleri

Hannah Baker - Katherine Langford
İntihar etmesinin 13 nedenini anlattığı kayıtları, intihar etmesine neden olan 13 kişiye gönderen hikayenin baş kahramanı olan Hannah Baker, bütün kasetleri dinleyen ilk iki kişinin kasetleri diğer kişilere aktarmasını istiyor.

Clay Jensen - Dylan Minnette
Listedeki 9. kişi olan Jensen, hikayenin bir diğer anlatıcısıdır. Hannah’ın kasetlerini dinleyen Jensen, Hannah’ın hislerini, düşüncelerini ve tepkilerini izleyicilere aktarıyor. Kasetlere sahip olan Clay Jensen, aynı zamanda Hannah hayattayken ona karşı da ilgi duyan bir karakter olarak dikkat çekiyor.

Tony - Christian Navarro
Clay’in yakın arkadaşı olan ve ikinci kaset setini alan kişidir. Görevi ise Hannah’ın listesindeki herkesin kuralları takip edip etmediğini kontrol etmektir. Kurallara uymayan kişiler olduğu zaman kasetlerin kopyalarını kasabaya yayma ve gizli bilgileri ortaya çıkartma görevi de Tony’e aittir.

Justin Foley - Brandon Flynn
Hannah’ın listesindeki ilk kişidir. Justin, Hannah ile öpüşen ilk erkektir. Yaptığı dedikodular ile Hannah’ın hayatını mahveden süreci de Justin başlatmıştır.

Alex Standall - Miles Heizer
Hannah’ın listesinde yer alan Standall, okulda ve kasabada yenidir. Listede yer almasının sebebi ise Hannah’ın ismini uygunsuz bir yere yazmasından dolayı kaynaklanıyor.

Jessica Davis - Alisha Boe
Hannah’ın Crestmont’ta yer alan ilk arkadaşları arasında yer alıyor. Jessica, ilk bakışta güçlü bir kız imajı çiziyor. Ancak Jessica kendine güveni olmayan bir karakter sergiliyor. Hannah’a çok fazla yüklenen Jessica, Hannah’ı fiziksel ve duygusal şiddete maruz bırakıyor.

Tyler Down - Devin Druid
Fotoğrafçı olan Tyler, Hannah’ı yatak odasının dışından takip ediyor ve fotoğraflarını çekiyor. Tyler, Hannah’ın kendisini güvende hissettiği kişiler arasında yer alıyor.

 

 

13 Reasons Why

13 Reasons Why Yorumları

13 Reasons Why Fragmanı