Orijinal Adı
Black Mirror
Vizyon Tarihi
04.12.2011
Ülke
Black Mirror Konusu

Black Mirror (Kara Ayna) İngiltere yapımı dizidir. İlk olarak Channel 4  kanalında yayınlanmaya başlamış, dizinin çok beğenilmesinden sonra ise Netflix tarafından satın alınmıştır. 2011 yılında yayın hayatına başlamıştır.

Özellikle ilk bölümden çok farklı bir yapım olduğunu kanıtlamıştır. Dizi o kadar beğenilmiştir ki ünlü yazar Stephen King 'te takip ettiğini ve çok sevdiğini dile getirmiştir. Robert Downey Jr.  ise çok beğendiği bir bölümünü film yapacağını açıklamıştır. Her bölümde farklı oyuncular ve konular işlenmektedir. Genelinde ise teknoloji çağında ki modern toplumları eleştirmektedir. İnsan ilişkilerinin ve toplumun bundan nasıl kötü etkilendiğini anlatır. Toplumsal yapı, teknolojik aletler, siyasi ilişkiler, militarizm ve genel olarak günümüz toplumuna bir eleştiri yapar. Kullandığı metaforlar ise üst düzey teknolojik ürünlerdir. Fakat dizinin yapımcıları her ne kadar farklı gerçeklikler veya teknolojik gelişme olsa da, aslında şuan yaşadığımız şeylerin birer aynasıdır açıklamalarını yapmıştır.

Unutulmayan Bölümlerden Oyuncu ve Karakterler

Lacie - Bryce Dallas Howard

Nosedive şeklinde adlandırılan bölüm, dizinin günümüzle en bağlantılı bölümlerinden biri. Bu yüzden en beğenilen ve gerçekçi bulunan bölümlerinden biri. Lacie karakteri herkes gibi diğerlerinin kendi hakkında ne düşündüğünü çok önemser. Çünkü etrafında tanıdığı veya tanımadığı herkes birbirlerini puanlamaktadır. Puan sistemi ile yaşadığınız ev, arabanız hatta yakın çevreniz konumlandırılır. Bu yüzden Lacie herkesle iyi geçinmeye çalışır. Fakat bir arkadaşının düğün daveti ile işler değişir. Puanı sürekli düşmeye başlayan Lacie'nin hayatı alt üst olur. Yolda karşılaştığı bir kamyon şoförü kadın hayatının dersini verecektir.

Matt - Jon Hamm

White Christmas isimli bölümde Matt Trent ve Joe Potter ( Rafe Spall ) bir kulübede yıllardır birlikte yaşamaktadır. Matt orya nasıl geldikleri ile ilgili hikayeyi anlatmaya başlar. Fakat yıllardır ilk defa Joe ile konuşmuştur. Her ikisi de kendi hikayelerini anlatırlar. Yaşadıkları evrende yasalar çerçevesinde birilerini bloklamak mümkündür. Bloklanan kişi diğer herkese görünmez olur. Bloklanan kişinin sesi duyulmazken, bedeni sadece bir silüet şeklinde görülür. Hikayenin sonunda ise Matt ve Joe'yu ayrı ayrı sürpriz bir son bekler.

Nanette Cole Cristin Milioti

USS Callister adlı bölüm bir uzay aracı içinde geçer. Robert Daly ( Jesse Plemons ) ünlü bir oyun olan Infinity'nin yaratıcılarından biridir. Fakat başarısına rağmen gerçek hayatta tam tersi yalnız ve mutsuzdur. İş dışında gizli bir şekilde yeni bir oyun tasarlamış ve bu oyunda gerçek hayatta ki karakterinin tam tersi bir hayat yaşar. Bir uzay gemisinde kaptan olduğu oyun bir süre sonra gerçek hayatı da etkileyecektir.

Kelly Booth ( Gugu Mbatha-Raw ) - Yorkie ( Mackenzie Davis )

San Junipero adlı bölüm 3. seoznun ve genel olarak Black Mirror'ın en beğenilen bölümlerinden biridir. 90'lı yıllarda başlayan bölümde çekingen Yorkie ve Kelly'nin karşılaşmaları ile değişen hayatları anlatılır. Fakat bu bildiğimiz anlamda bir hayat değildir. Ütopik alternatif bir evrendir. Bu evren sanal gerçeklikle oluşturulmuştur. Fakat evrene dahil olan kişinin bilinci tamamen bu ütopik evrendedir. Ölümün olmadığı bu yerde sonsuza kadar Kelly ile kalmak isteyen Yorkie ve geçmişiyle hesaplaşamayan bu yüzden bu evreni sadece bir alternatif olarak gören Kelly'nin farklı zamanlarda yaşadıkları anlatılıyor.

Liam - Toby Kebbell

The Entire History of You adlı bölüm Black Mirror'ın 1. sezonunun 3. bölümüdür. Tüm insanlar kulaklarının arkasına taktıkları Grain ile anılarını depolayabilmektedir. Üstelik bu anıları istenildiği takdirde oynatabilir, ileri geri sarabilir ve birileri ile paylaşabilirsiniz. Liam'da karısıyla birlikte aynı çipe sahiptir. Karısının onu aldattığından şüphelenen Liam anılar içinde şüphesini araştırmaya başlar.

Victoria Skillane - Lenora Crichlow

2. sezonun 2. bölümü olan White Bear, Victoria Skillane isimli her gün aynı şeyi yaşayan kadının hikayesini anlatır. Kadın her sabah aynı ev içinde elektor şokla uyanır ve çeşitli olaylar yaşar. Etrafında onlarca izleyen insan vardır, fakat kimse yardım etmez. Etrafındaki herkes onu videoya çekmeye ve fotoğraf çekmeye çalışır. Victoria sonunda acı gerçeklerle yüzleşir. Hukuk ve toplumun nasıl yozlaştığına dair şahane bölümlerden biridir. Günümüz dünnyasıyla olan gerçek bağlantısı bölümü ayrıca güzel yapar.

Frank - Joe Cole

4. sezonun 4. bölümü Hang the Dj ismini taşır. Frank isimli karakter ruh ikizlerini bulduğunu iddia eden bir asanal gerçeklik uygulamasına sahiptir. Burada ki yapay zeka kişileri ruh ikizleriyle buluşturur. Buluşanlar herhangi bir soru sormadan istenileni yaparlar. Frank Amy isimli bir kadınla eşleşir ve ilişkiye başlarlar. Uygulamayı kullanan kullanıcılar ayrılık anlarına bile karar veremezler. Amy ve Frank uygulamanın sınırlarını sorgulamaya başladıklarında bambaşka bir olayla karşılaşırlar. Hang the Dj teknolojinin hayatımıza yaptıkları ve günümüz insanın duygularının sanal ortamlarda nasıl yozlaştığına dair efsane bölümlerden biri olmayı başarmıştır.

Black Mirror dizi Yönetmenleri

Owen Harris epikse

Owen Harris

Doğum Tarihi

Meslek Yönetmen

Carl Tibbetts epikse

Carl Tibbetts

Doğum Tarihi

Black Mirror dizi Oyuncuları

Hannah John-Kamen epikse

Hannah John-Kamen

Doğum Tarihi 06.09.1989
Karakter Selma Telse
Beatrice Robertson-Jones epikse

Beatrice Robertson-Jones

Doğum Tarihi
Karakter
Daniel Kaluuya epikse

Daniel Kaluuya

Doğum Tarihi 08.05.1989
Karakter Bing
Toby Kebbell epikse

Toby Kebbell

Doğum Tarihi 09.07.1982
Karakter Liam

Black Mirror dizi Yapımcıları

Zeppotron epikse

Zeppotron

Kuruluş Yılı 01.01.2000

Faaliyet Alanı Yapımcı

Channel 4 epikse

Channel 4

Kuruluş Yılı 02.11.1982

Faaliyet Alanı Yapımcı

Black Mirror

Black Mirror Yorumları

Black Mirror Fragmanı

Serdar epikse

Serdar

Şehir İstanbul (Anadolu)

Doğum Tarihi 16/06/1974

Sinemsi epikse

Sinemsi

Şehir gizli

Doğum Tarihi gizli