Orijinal Adı
Breaking Bad
Vizyon Tarihi
20.01.2008
Ülke
ABD
Breaking Bad Konusu

AMC kanalında yayınlanan ve Vince Gilligan tarafından tasarlanan drama dizisi Breaking Bad, 20 Ocak 2008 yılında ilk bölümünü yayınlamıştır. Yönetmen koltuğunda Seth Rogen ve Evan Goldberg ikilisinin yer aldığı dizinin; başrolünde ise #Emmy ve en iyi aktörlük ödülünü 4 kez alan Bryan Cranston bulunmaktadır. Dizinin diğer oyuncuları arasında Breaking Bad dizisi ile daha da ünlenen Anna Gunn, Aaron Paul, Bob Odenkirk, Dean Norris, Jesse Plemons, Jonathan Banks ve Laura Fraser gibi isimler de yer alıyor.

Yayına girdiği tarihten itibaren 5 sezon 62 bölüm boyunca izleyenleri ile buluşan Breaking Bad; 29 Eylül 2013 tarihinde final bölümü ile de izleyenlerine veda etmiştir. Amerika ve dünyada en fazla izlenen diziler arasında yer alan bu dizi; 16 Emmy ödülü, 8 Satellite ödülü ve 2 Altın Küre Ödülü kazanmıştır.

IMDb ’nin en yüksek puan alan dizileri arasında bulunan #BreakingBad, ilgi çekici konusu ile de milyonlarca kişinin yakından takip ettiği bir dizi haline gelmiştir. Breaking Bad, bir lisede kimya öğretmeni olarak görev alan Walter White isimli kişinin başından geçen olayları konu alan bir dizidir. Öğretmenlikten kalan zamanlarında da oto yıkamacıda çalışan Walter White, ailesinden kaynaklanan maddi zorlukların üstesinden bu şekilde gelmeye çalışır. Nefes alış verişi esnasında vücudunda ortaya çıkan rahatsızlıklardan sonra doktora görünen Walter White; akciğer kanseri olduğunu acı bir şekilde öğrenir. Ölüm ve aileyi geride bırakma düşüncesinden sonra Walter White’ın düşünceleri de değişmeye başlar.

Polislik yapan Hank ile gezintiye çıkan Walter White, gezinti sırasında bir uyuşturucu baskınına denk gelir. Eski bir öğrencisi olan Jesse Pinkman’ın kaçtığını da gören White, ortada büyük bir paranın döndüğünü anlar. Walter, Jesse’yi polise ihbar etmez ve onunla konuşmaya gider. Ölüm düşüncesi ile birlikte Jesse’ye ilginç bir teklifte bulunan White, ailesinin parasız ve yardıma muhtaç olduğunu söyler. Kimya bilimini sentetik bir uyuşturucu olan meth üretimi ile birleştirmek isteyen Walter White, kimya konusundaki uzmanlığını kendine özgü meth üretiminde kullanmaya başlar. Bu macerada ise Walter White ile Jesse Pinkman’ı zorlu mücadeleler bekleyecektir.

Breaking Bad Oyuncuları ve Karakterleri

Walter White – Bryan Cranston
Kimya alanında başarılı öğretmen olan Walter, akciğer kanseri olduğunu öğrendikten sonra bu alandaki başarısını maddi durumunu da düzeltebilmek için meth üretiminde kullanmaya karar verir.

Skyler White – Anna Gunn
Walter’ın eşidir. Uzun bir süre boyunca eşinin hastalığını öğrenemez. Eşinin tuhaf hareketlerini sorgulamaya başlayan Skyler White bir süre sonra eşinin kendisini aldattığını dahi düşünmeye başlar. Zaman geçtikçe Walter ve ailesinin hayatını zora sokan Skyler, Walter ile aralarının açık olduğu bir dönemde kocasını patronuyla da aldatır.

Jesse Pinkman – Aaron Paul
Baskından kaçarken dizide ilk kez görülen Jesse Pinkman, uyuşturucu üreten ve satan bir gençtir. Walter’ın eski öğrencisi olan Aaron Paul, ailesiyle de sorunlar yaşayan problemli bir kişiliğe sahiptir.

Hank Schrader – Dean Norris
Polis memuru Hank, Skyler’ın kardeşi olan Marie ile evlidir. Narkotik şubede çalışan Hank Schrader mesleğinde başarılı bir kişidir. Eğlenceli ve konuşkan bir karakteri olan Dean Norris, mavi meth üreten ve Heisenberg lakabıyla ünlenen uyuşturucu üreticisini arıyor.

Marie Schrader – Betsy Brandt
Skyler’ın kız kardeşidir. Eşi polis memuru Hank ile iyi bir evliliği vardır. Kleptomani hastalığı yaşayan Marie, hastalığı ile mücadele etmektedir.

Hector Salamanca – Mark Margolis
Uyuşturucu işleriyle uğraşan eski bir mafyadır. Yaşlı ve sağlık problemleri yaşayan Hector Salamanca tekerlekli sandalyeye mahkum ve istediklerini bir zili çalarak anlatabilecek şekilde huzurevinde yaşamaktadır.

 

Breaking Bad

Breaking Bad Yorumları