Orijinal Adı
Game of Thrones
Vizyon Tarihi
17.04.2011
Ülke
ABD
Game of Thrones Konusu

17 Nisan 2011 tarihinden itibaren tüm dünyayı kasıp kavuran ve bölüm başına ayrılan 10 milyon dolarlık bütçesiyle şu ana kadarki en büyük dizi yatırımı unvanına sahip olan #GameofThrones, fantastik türde olmasına rağmen tarihi olay ve olgulara yaptığı dokundurmalarla da beğeni toplayan bir dizidir. George R. R. Martin’in ünlü kitap serisi Buz ve Ateşin Şarkısı’ndan uyarlanan dizi, Home Box Office ( HBO )  kanalında yayınlanır. David Benioff ve D.B. Weiss imzalı fantastik dizi; geride bıraktığı 7 sezonun ardından 2019 yılının Nisan ayında final sezonu olarak da adlandırılan 8. sezonu ile son kez ekranlarda sevenleriyle buluşacak.

IMDb’de 9,5 puan alan ve başarısını aldığı ödüllerle de sıkça kanıtlayan Game of Thrones’un çekimleri Kuzey İrlanda, Hırvatistan, Malta ve Fas’taki doğal güzelliklerin yanı sıra Belfast’ta bulunan devasa sette yapılıyor. Çekimler için şu ana kadar toplamda 151 farklı set kullanılan dizide binlerce kişilik geniş bir ekip, her bir sezon için neredeyse bir yıl emek harcıyor.
 
Dizinin başrollerinde Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Maisie Williams ve Peter Dinklage gibi isimler bulunuyor. Karakter sayısının oldukça fazla olduğu Game of Thrones’un konusu ise bir hayli ilgi çekici. Game of Thrones evreni olan Westeros toplam 7 krallıktan oluşuyor. Yaz ve kış mevsimlerinin düzensiz bir şekilde uzun sürdüğü Westeros evreninde yıllarca taht kavgaları yaşanıyor. Sonunda Targaryen hanedanlığı mensubu biri olan Aerys II Targaryen isyana yenik düşüyor ve tahtın yeni sahibi ise Robert Baratheon oluyor. Robert Baratheon’un tahta çıkması ile başlayan dizi; 8 sezon boyunca 7 krallığın yaşadığı zorlu ve çekişmeli savaşlarla devam ediyor.

Zamanını taht kavgaları ve savaşlar ile sürdüren Westeros’ta yaşayanlar için bir tehlike de ortak düşmanları olan Ölüler Ordusu tarafından geliyor. 7 krallık içindeki 9 soylu aile ve bu aile mensupları arasındaki ilişkileri konu edinen dizi, geniş ve başarılı bir evren simülasyonu sunuyor. Her ailenin başında bir lord bulunuyor ve bu lordlar sürekli kendi aralarında güç ve gövde gösterisi yapıyor. Stark hanedanlığının dramatik yaşamı ile başlayan dizi, bölümler ilerledikçe Westeros’un hikayesini bütüncül bir açıdan ele alıyor.

Game Of Thrones Oyuncuları ve Karakterleri

Eddard Stark – Sean Bean
Stark hanedanlığının lideri ve Kışyarı’nın lordu olan Eddark Stark, Westeros Kralı Baratheon’un en yakın arkadaşlarından biridir. Baratheon’un kral olabilmesi için ona yardım etmiş, sonrasında da Kral’ın Eli olmuştur.


 
Daenerys Targaryen – Emilia Clarke
Ejderhaların annesi olan Daenerys Targaryen, Baratheon’dan önceki kral Aerys II Targaryen’in kızıdır. Babasını hiç görmeyen, annesini ise daha sonra kaybeden karakter, sürgün edilmiştir.

Jon Snow – Kit Harington
Lord Eddard Stark’ın oğlu olan Jon Snow’un annesinin kim olduğu bilinmez. Dizinin başında 14 yaşında olan Jon Snow tam bir Stark olarak yetiştirilmiş, sonrasında Gece nöbetçilerine katılmıştır.


 
Arya Stark – Maisie Williams
Eddard ve Catelyn Starkların kızı olan Arya Stark, yaramaz bir prenses olarak tanımlanır. Ölüm listesi ile dizideki en kilit karakterlerden biri olan Arya, kurdu ile birlikte bir şövalye gibi yaşamak ister.


 
Tyrion Lannister – Peter Dinklage
Tywin ve Joanna Lannister'ın üçüncü çocuğu olan Tyrion Lannister bir cücedir. Farklı dış görünüşü nedeniyle küçük şeytan lakabı ile seslenilen Tyrion Lannister, oldukça zekidir. Güçlü bir aileye mensup olduğu için kendisine yöneltilen önyargılara başarılı bir şekilde karşı koyabilir.


 
Jaime Lannister - Nikolaj Coster Waldau
Kral Katili olarak bilinen Jaime Lannister, Lord Tywin Lannister ve Lady Joanna Lannister'nın çocuklarıdır. Henüz on beş yaşındayken kral muhafızı olmuş, isyan sırasında kralı öldürdüğü için Kral Katili lakabına sahip olmuştur.