Orijinal Adı
Stranger Things
Vizyon Tarihi
15.07.2016
Ülke
ABD
Stranger Things Konusu

Stranger Things, Matt Duffer ve Ross Duffer kardeşler tarafından yaratılan televizyon dizisidir. Amerikan bilim kurgu korku türündeki dizi, 1980 yılında geçiyor. İndiana'nın Hawkins kasabasında geçer ve üç çocuğun arkadaşlarını aramalarıyla başlarına gelen olayları anlatır. Kasabada kaybolan bir çocuğun üç arkadaşı arama çalışmalarına başlar. Çocuklar kayıp arkadaşlarını ararken yardım etmesi için doğaüstü güçlere sahip bir kızdan yardım alırlar. Dizi 1980 yılının kültürel ögeleriyle, doğaüstü güçlerle bağlantılı ilerler. Duffer kardeşler dizinin yapım aşamasında Steven Spielberg, John Carpenter ve Stephen King'den ilham aldıklarını açıklamışlardır. Serinin ilk sezonu 15 Temmuz 2016'da Netflix 'de yayınlandı. Dizi herkes tarafından çok beğenilerek ödül törenlerinin yıldızı oldu. 31 Ağustos 2016 tarihinde Netflix ikinci sezonun anlaşmasının yapılacağını duyurdu. İkinci sezon 31 Ekim 2017'de yayınlanacak.

Stranger Things Konusu

İlk bölümü 15 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanan Stranger Things, ilgi çekici hikayesi ile izleyenlerin hayranlık duyduğu bir dizi haline gelmiştir. Netflix Orijinal serilerinde yer alan dizi, IMDb ’den 9.0 puan alarak dönemin efsane yapımları arasında da yer almayı başarıyor. Duffer Kardeşler’in geliştirdiği Stranger Things dizisinin konusu, oyuncuları, fragmanları ve müzikleri; dizinin sıkı takipçileri tarafından tam not alıyor.

En beğenilen #Netflix dizileri arasında bulunan Stranger Things, gizemli macerayı 80’li yıllara ışınlayan konusu ile dikkat çekmektedir. Gizem, dram, gerilim ve fantastik gibi türleri harmanlayan Stranger Things, Will adındaki 12 yaşında bir çocuğun, esrarengiz bir şekilde aniden ortadan kaybolması ile serüvenine başlıyor. Yapılan tüm araştırmalara rağmen Will’in kayboluşu ile ilgili herhangi bir iz bulunamıyor. Arama ekiplerinin tam da vazgeçmeye karar verdiği sırada ortaya çıkan gizemli bir kız ise olaylara farklı bir boyut katıyor. Will gibi ortadan aniden kaybolan ve yıllar sonra geri dönen bu kız, Will’in bulunabilmesi için yeni bir umut ışığı oluyor. Devlet eliyle de yapılan gizli deneylerden, korkutucu doğaüstü güçlere kadar farklı olaylara uzanan bu gizemli hikaye; daha da karmaşık bir hal alarak izleyicilerini her bölüm heyecanlandıran bir durum yaratmayı başarıyor.

Türünün en başarılı örnekleri arasında yer alan Stranger Things’in toplam 5 sezon boyunca devam edeceği konuşulmaktadır. Netflix ekranlarında izleyenleri ile buluşan ve hikayesi ile büyük ilgi gören Stranger Things, oyuncu kadrosu ve karakterleri ile de ilgi görmeye devam ediyor.

Stranger Things Dizisinin Oyuncuları ve Karakterleri

Stranger Things, genç ve tecrübeli oyuncuları ile de takdir toplamayı başarıyor. Bünyesinde barındırdığı karakterler ile efsaneleşen Stranger Things’ın oyuncularına ve karakterlerine göz atalım.

Joyce Byers – Winona Ryder
Dizinin en önemli karakterleri arasında bulunan Joyce Byers, Will ve Jonathan’ın annesidir. Satış elemanı olan Joyce, oğlunu bulabilmek için elinden gelen her şeyi yapan ve yaşanan olaylardan sonra mental sıkıntılar da yaşayan bir karakterdir.

Jim Hopper – David Harbour
İlk sezonun en önemli karakteri olan polis şefi Jim Hopper, Küçük bir kasabada görev yapar. Kızını kaybettikten sonra alkol bağımlısına dönüşen Hopper, en ilgi çekici karakter arasında yer alıyor.

Mike Wheeler – Finn Wolfhard
Will’in yakın arkadaşlarından olan Mike Wheeler, optimist ve hayal kurmayı seven bir çocuktur. Yaratıcı olan Wheeler, olayların fantastik açıklamaları olduğuna inanan bir karakterdir.

Eleven (El) – Millie Bobby Brown
İlk iki sezonun ana karakterleri arasındaki Eleven, psişik güçleriyle birlikte doğan tuhaf bir çocuktur. Hawkins Ulusal Laboratuvarında deneylere maruz kalan Eleven, güçlerini bu laboratuvarda geliştirmiştir. Eleven, Will’in bulunabilmesi için bir umut ışığıdır.

Dustin Henderson – Gaten Matarazzo
Lucas, Mike ve Will’in yakın arkadaşı Henderson, gözlemci karakteri ile dikkat çekiyor. Arkadaş grubu içerisinde dikkat çeken Henderson, arkadaşları arasında yaşanan çatışmalara da sürekli çözümler üretiyor.

Lucas Sinclair – Caleb McLaughlin
Şüpheci kişiliği ile dikkat çeken Lucas Sinclair, ilginç düşünceleri ile arkadaş grubunu yönetiyor. Psişik güçlere sahip olan Eleven’a şüphe ile yaklaşan Sinclair, yaşanan tüm olaylar karşısındaki gerçekçi yaklaşımı ile dikkat çekiyor.

Nancy Wheeler – Natalia Dyer
Ergenlik sorunları ile baş etmeye çalışan bir liseli olan Nancy Wheeler, zeki ve çalışkan bir kişiliğe sahiptir. Steve ile ilişkisine başladıktan sonra asi bir karaktere bürünen Nancy Wheeler, Stranger Things’in en sevilen karakterleri arasında da yer alıyor.

Jonathan Byers – Charlie Heaton
Will’in ağabeyi olan Jonathan Byers, içine kapanık ve özgür ruhlu karakteri ile ilgi çekiyor. Yaşadığı ufak kasabadan New York Üniversitesi’ne gitme hayalleri kuran Byers aynı zamanda ailesi ile güçlü bağlar kuran bir karakter olarak da ön plana çıkıyor.

İki sezonun ardından dünya genelinde oldukça geniş bir hayran kitlesi kazanmış olan ve 80'lerin kült bilim kurgu ve fantastik temalarına ince göndermeleri olan dizinin 3.sezonun ilk yayınlanma tarihi 4 Temmuz olarak açıklanmış durumda. Bununla birlikte dizinin başlangıcından bu yana toplam 31 kez Emmy'ye aday gösterilmiş olduğunu da hatırlatmakta fayda var.