Orijinal Adı
The 100
Vizyon Tarihi
19.03.2014
Ülke
ABD
100 Konusu

The CW kanalında yayınlanan ve yayın hayatına 2014 yılında başlayan The 100, bilim kurgu türünde oldukça başarılı bir iş çıkarıyor. Kass Morgan’ın aynı isimli kitabından uyarlanan ve şu ana kadar 5 sezonu geride bırakan dizi, başlarda bekleneni karşılamasa da olay örgüsü ilerledikçe hak ettiği değeri bulmaya başladı. Hayatta kalma odaklı bir senaryoya sahip olan The 100, henüz final yapmadan ismini başarılı diziler arasına yazdırıyor.
 
The 100’ün yönetmen koltuğunda Dean White ve P. J. Pesce oturuyor. Senaristliğini Sarah Fain’in üstlendiği dizinin başrollerinde ise Eliza Taylor, Paige Turco, Henry Ian Cusick, Lindsey Morgan, Isaiah Washington gibi isimler yer alıyor. Gençlik dizisi olarak tanımlanan dizinin oyuncu kadrosunun büyük çoğunluğu genç aktörlerden oluşuyor.
 
İzleyiciler tarafından beğeni toplayan ve IMDb’de bazı bölümleri 9,8 puana kadar yükselen dizinin ana konusu bilim kurgu öğeleri içeriyor. Dünya’da bir nükleer patlama gerçekleşiyor, insanlığın büyük bir kısmı yok oluyor. Hayatta kalan 400 kadar kişi Ark isimli bir uzay istasyonunda yaşamını sürdürüyor. Nükleer patlamanın üzerinden tam 97 yıl geçmiş, bu uzay istasyonunda tam üç nesil yetişmiştir. Gıda gibi hayati ihtiyaçların kısıtlı olduğu Ark’ta düzen de dünyadakinden farklı işliyor, adalet sistemindeki kurallar hiçbir suçu affetmiyor. 18 yaşından büyük olup herhangi bir suç işleyenlerin cezasının idam olduğu Ark’ta bir süre sonra mahkumlara bir şans verileceği duyuruluyor. Duyuruya göre mahkumların arasından seçilecek 100 kişi Dünya’daki Weather Dağı’na gönderilecek ve oradan yiyecek depolamaları istenecek. 100 kişi belirleniyor ve Dünya’ya gönderiliyor ancak işler hiç de istenildiği gibi gitmiyor. Planlanandan farklı bir bölgeye düşen 100 kişi, deyim yerindeyse düştükleri bölgede mahsur kalıyor. Bir topluluk kurmak ve yaşam mücadelesi vermek zorunda olan bu yüz kişilik topluluk kendi içindeki mücadele ve anlaşmazlıklarla boğuşurken bir de yeni bir düşman geliyor. Nükleer patlamanın etkisiyle adeta birer yamyama dönüşen dünyalılar, topluluğun başındaki en büyük dertlerden biri oluyor.

The 100 Oyuncuları ve Karakterleri

Clarke Griffin – Eliza Taylor
Dünya’ya indirilen 100 kişilik grubun liderliğini üstlenen Clarke Griffin oldukça güçlü bir karakter olmasıyla ön plana çıkıyor. Doktor olan annesi Abigail Griffin haricinde kimseye güvenmeyen Clarke, Ark’taki sisteme baş kaldırıldığı için mahkum edilmiş. Dünya’nın hala yaşanılabilir bir yer olduğunu Ark’takilere bildirmek isteyen Clarke’a topluluğun diğer üyeleri ise katılmıyor.


 
Abigail Griffin – Paige Turco
Dünya’ya gönderilmeyen, Ark’ta kalan isimlerden biri olan Abigail, kızı gibi lider ruhlu ve güçlü bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Ark’ın yönetiminde söz sahibi olan ve oranın doktorluğunu üstlenen Abigail’in tek isteğinin Dünya’daki kızı Clarke ile tekrar bir araya gelebilmek olduğu görülüyor.


 
Thelonious Jaha - Isaiah Washington
Ark’ın lideri olan Thelonious Jaha, hiç kimse tarafından sevilmeyen bir liderdir. Duygularıyla hareket etmez, her zaman mantığını kullanır. Hayattaki tek kırmızı çizgisi olan oğlunu Dünya’ya göndermek zorunda olduğu için oldukça üzgün olan Jaha, dizinin ana karakterlerinden birini oluşturuyor.Bellamy Blake – Bob Morley
Kardeşi hapiste olan ve mahkumların Dünya’ya gönderileceğini öğrenen Bellamy lider Thelonius Jaha’yı vurur ve hapse girer. Sonrasında Dünya’ya gönderilen Bellamy, topluluktaki lider ruhlu isimlerden bir diğeri olarak Clarke ile sürekli tartışmaya giriyor. Ark ile iletişimi tamamen kesmek isteyen Bellamy Blake, dünyada yeni bir düzen kurmak istiyor.

Wells Jaha – Eli Goree
Ark’ın yöneticisi Thelonious Jaha’nın oğlu olan Wells, suçu olmadığı halde en yakın arkadaşı Clarke’ın yanında olabilmek için kendisini hapse attırıyor. Suçu olmadığı halde dünyaya inen Wells’in Clarke ile arası ise oldukça açık görünüyor.

100

100 Yorumları

100 Fragmanı