Orijinal Adı
The Walking Dead
Vizyon Tarihi
31.10.2010
Ülke
ABD
The Walking Dead Konusu

The Walking Dead, Frank Darabont tarafından tasarlanan bir Amerikan televizyon dizisidir. Konusu, Robert Kirkman, Tony Moore ve Charlie Adlard 'ın aynı isimle yayınladığı çizgi romana göre şekillenmiştir. Dizi bir çatışmadan yara aldıktan sonra uyanan ve kendine gelen ve dünyayı yaşayan ölülerin sardığını gören bir kasaba şerifinin başından geçen olayları konu alıyor. Ailesini bulmak için büyük şehire giden şerif. burada durumun kendi kasabasınınkinden daha kötü olduğunu görür. Tüm zorluklara rağmen de ailesini ve hayatta kalan birkaç kişiyi daha bulmayı başaran şerif amansız bir müzadeleye girer. Yürüyen Ölüler, baş karakterin tüm zayıflıklarını ve insanın maddi ve manevi tüm yönlerini göstermeye çalışan, ve bu çabada yine yan karakterlerin de özelliklerini benimseyerek vurgulayan bir dizi tadında. 

İlk bölümü 31 Ekim 2010 tarihinde yayınlanan dizi 2019 yılına gelindiğinde toplamda 9 sezon ve 147 bölüm olarak ekranlara geldi. Zombi istilasına uğramış bir dünyada bir yandan hayatta kalma çabası bir yandan da yaşamaya devam etme arzusuyla yanıp tutuşan bir takım grubun mücadelesi dizinin her bölümünde yer almıştır. Zombilerle sürekli savaş içinde olan ve bu hastalığa yakalanmayan insanlar arasında başka insani vahşi duyguların hastalığı hüküm sürer. Aldatmalar, yalanlar gibi ahlaksal konuların vurucu sahnelerle verildiği dizi sıkı bir şekilde takip edilen diziler arasında yer alıyor. Geniş izleyici kitlesi oluşturmaya başaran dizinin oyuncu kadrosunda ise 25 den fazla yapımda yer almış ancak yine bu dizide ün yapmış olan Andrew Lincoln Şehrin Azizleri filminde Murphy MacManus karakterini canlandırarak ünlenen Norman Reedus yine bu diziyle ünlenen Melissa McBride Supernatural dizisinde Bela Talbot, Vampir Günlükleri dizisinde Rose karakterleriyle tanınmış Lauren Cohan Danai Gurira Chandler Riggs Sarah Wayne Callies gibi oyuncular yer alıyor. 

Zombileşen dünyanın 9 yıllık yayın hayatına sonraki bölüm ve sezonlarda ünlü oyuncular da dahil olmuştur. Bu isimlerden biri yine Supernatural Not: Seni Seviyorum Watchmen Solace gibi yapımlarda yer alan Jeffrey Dean Morgan ismi olmuştur. Dizi hakkında bilinmesi gereken bazı gerçekler ile de dizi kaliteli bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin seyirciler tarafından zombi olarak adlandırılan yaşayan ölüler dizide bu kelime ile hiç adlandırılmamıştır. Aylak gibi kelimerle dizide karşımıza çıkmıştır. Yaşayanların ve ölülerin arasındaki bu yaşam mücadelesinde dünyada en çok ölüler yer alıyor. 

The Walking Dead Karakterleri ve Oyuncuları

Rick Grimes- Andrew Lincoln

Büyük salgın esnasında, yakın arkadaşı Shane Walsh (Jon Bernthal) ile birlikte kaçan bir suçluyla çatışmaya giren ve bu esnada vurulduğu için komada olan şerif yardımcısı Rick Grimes, dizinin baş karakteridir. Komadan çıktığında ise yaşayan ölülerle karşılaşan şerif,  ailesini bulmak ve onlara kavuşmak için zorlu bir şekilde yola çıkar. Bu zorlu yolculuk esnasında ise dünyanın hastalığa yakalandığı salgın, sırasında hayatta kalmayı başarmış insanları etrafına toplar. Yolculuğa bu tarzda devam eden Grimes, yaşayan ölüler, içerisinde hayatta kalmaya çalışan küçük bir grubun lideri olur.

Daryl Norman Reedus

Dizinin esinlendiği çizgi romanda olmamasına karşı, dizisinin önemli karakterlerinden biri olan Daryl Dixon dizinin ilk bölümlerinde şiddet yanlısı acımasız bir karakter olmasına rağmen, 2. sezon itibariyle dizinin en tutulan karakterleri arasında yer almıştır. Daryl Dixon, 2. sezonun sonunda ve Shane’in ölümünün üzerine şerif Rick’in en yakın arkadaşı olarak gönüllerde taht kurmuştur.

Carol Peletier- Melissa McBride

Dizinin en uzun zamandır yaşayan karakterlerinden biri olan Carol Peletierhayatta kalan ve şerifin liderlik ettiği grubun içerisine kocası ve kızı ile birlikte ortak olmasına rağmen ilk sezonda kocasını sonraki sezonda ise kızını bir daha göremeyecektir. Daryl Carol’ın hayatta kalması ve ölülere katılmaması için önemli bir karakterdir.