Aksiyon film türleri arasında yapım aşaması büyük bir prodüksiyon gerektiren türlerdendir. Bitmeyen enerjisini izleyiciye aktarmak için araba veya başka araçlarla yapılan kovalamacalar, yarışlar, dövüş sanatları, patlamalar, savaş araçları, doğal afetler ve pek çok büyük olay birlikte kullanılır.

Aksiyon türü macera türü ile direkt bağlantılı olup, bilim kurgu, gerilim, suç-dram, savaş, korku gibi alt kategorileri de barındırır. Aksiyon türünde filmlerin genelde amacı gişe başarısı olup, iyi ve kötü karakterlerin savaşı etrafında şekillenir. Genelde iyi karakterin karakterine odaklanılır ve kötü sadece anti tez için kullanılır.

Aksiyon türünde filmlerin diğer ayırt edici özelliği genelde bu alanda uzmanlaşmış bir ekiple çalışmasıdır. Aksiyon filmi denilince akla gelen yönetmenler, senaristler, oyuncular olması bu sebepledir. Örneğin Jackie Chan, Bruce Lee, Arnold Schwarzenegger bunlardan sadece bir kaçıdır. Sadece erkek karakterler değil Angelina Jolie, Kate Beckinsale, Milla Jovovich türde başarılı olan kadın karakterlerden bir kaçıdır. Aksiyon türünde sahnelere genelde bir ulaşım aracı eşlik eder ve kahramanlar kötü karakterle savaşmak için bir araç veya dövüş hünerlerini sergilerler. Türün sonunda iyi ve kötünün savaşı, iyinin lehine gerçekleşir. Türün başarılı geçmişi 1903 yılında Edwin S. Porter'ın Büyük Tren Soygunu/ The Great Robery (1903) sessiz filmi ile başlamıştır.