Biyografi türü dram, savaş gibi türlerle ilintilidir. 1930 yılından sonra türe olan rağbet artmış ve günümüzde ise doruk noktasına ulaşmıştır. Biyografi türü alanında ünlü insanların, herhangi bir konuda başarılı olmuş, savaşmış insanların veya olayların sinemaya aktarılmasıdır.

 

Geçmişe veya günümüze ait tarihi şahsiyet ya da grubun hayatını tasvir-ve dramatize eder. Genelde ortada bir yaşam hikayesi vardır. Tarihe yön vermiş bir devrimin lideri, ülkeleri yönetmiş liderler, yönetmenler, ünlü bestekarlar, sporcular ve neredeyse her alandan kahramanları ve ünlü kişileri konu edinebilir.

 

Biyografi türünde gündelik hayatının rutininden farklı olarak, zaferler, başarı hikayeleri, şampiyonluklar, maceralar anlatılır. Örneğin bir biyografi türünde Abraham Lincoln anlatılırken, bir diğerinde seri katil olan Ted Bundy anlatılır. Olayların veya durumların sadece epik, cesur, iyilik gibi kavramlarla şekillenmesi gerekmez. Seri katil örneğinde olduğu gibi bir döneme yaptığı kötülüklerle damga vurmuş katilin hayatı anlatılabilir. Bir diğer benzer örnek ise Hitler’dir. Hitler’in hayatı ve o döneme ait her şey biyografi türüne atfedilebilir. Dram, savaş, spor, macera, aksiyon gibi türler alt kategorileridir.