Kurgusal olaylara ve karakterlere dayanan bir film fantazi olarak adlandırılır. Yaşadığımız dünyada gerçekleşmesi imkansız olayların ve karakterlerin işlendiği bir tür olan fantazi, bilim kurgu ve korku türüyle karıştırılır. Her fantazi filmi bilim kurgu veya korku sayılmayacağı gibi birbirlerinden bağımsız değildirler. Bir filmi fantazi türüyle sınırlamak sıkıntılıdır. Bilim kurgu ve korku, fantezi türünün farklı yönlerini ifade eden türlerdir, diğer bir ifadeyle alt kategorileridir.

 

Bilim kurgu türü fantastik ögeleri bir yana bilimsel bilgilere dayanır. Bilimsel gerçekler, teknoloji gibi durumları konu eder. Fakat fantazi türünde böyle bir zorunluluk yoktur.

Fantazi türü daha çok mistik, masalsı olaylara dayanır. Anlattığı olay ve karakterler bilimden ziyade hayal dünyasına hitap eder. Örneğin bir bilim kurgu filminde uzay gemisi, astronotlar varken, fantazi türünde uçan hayvanlar, konuşan hayvanlar bulunur. Korku türünde ise; şiddet, korku, kötülük, şeytani olaylar ve karakterler bulunur. Hayaletler, canavarlar, vampirler gibi konusu olan korku türü ise fantazi türü ile ilintilidir. Yani bilim kurgu ve korku filmleri bazı durumlarda fantezi ile harmanlanabilir.