Gerilim türü izleyicisine yoğun bir heyecan, endişe, beklenti, kaygı veren türdür. Gerilim türünde tek bir olay veya durumla ilgili yaşanan olaylar bütünü söz konusudur. Ana karakter veya karakterlerin başına beklenmedik durumlar gelir ve kaçma, kovalama, gizemi çözme gibi olaylar yaşanmaya başlar. Tehdit yaratan durumlar, çatışma izleyenlerde acı ve korku duygularını uyandırır. Karakterin her girdiği durum izleyiciyi etkiler. Cinayet, davalar ve genel olarak suç olgusu türe dahildir. Mahkumlar, suçlular, kaçaklar, teröristler, ruhsal sorunları olanlar filmin karakteri olabilirler.

 

Sessiz film zamanlarına damga vuran Safety Last! (1923) gerilim türünün ilklerindendir. 1931 yılında Fritz Lang'in yönettiği ürpertici Alman filmi M (M - Bir Şehir Katilini Arıyor) gerilim türünün en önemli filmlerindendir. İlk olmasa da türün gelişmesine katkı sağlamıştır.

 

Gerilim türü denilince ilk akla gelen isim Alfred Hitchcock’dur. Filmografisi gerilim ve alt kategorileriyle sıralıdır. Günümüz anlamında gerilim türünün oluşmasında Hitchcock’un etkisi büyüktür. Psycho (1960) filmi sinema dünyasının en önemli filmlerindendir. Film gerilim türünün en önemli başyapıtlarından olup, sifon çekme sahnesi bir filmde ilk defa sifonun çekildiğinin gösterildiği sahnedir.