Komedi türü izleyiciyi güldürmeye odaklanmış, kahkaha odaklı filmlerdir. Eğlendirmek, bazı anlarda hüzünlendirmek temel amacıdır. Türün olayları, karakterleri abartılır. Günlük hayattan kaçmak temel amaç olduğu için, abartı filmlerde bolca yer alır. Mizahın her an olduğu komedilerde mutsuz sonlardan ziyade mutlu sonlar tercih edilir. Komedi aynı zamanda dram, korku, müzikal, fantastik gibi türlere dahil olabilir. Örneğin Galaksinin Koruyucuları aksiyon, macera ve fantastik türlerinin yanında aynı zamanda komedi türüne dahildir.

 

Komedinin en çok tercih edilen türü romantik komedilerdir. Romantik komediler aşkı mizahla sunan duygusal yönünden daha çok komik olayların, karakterlerin komik durumlarla karşılaşmasının sunulduğu türlerdir. Aksiyon ve komedinin buluştuğu filmlerde ise sadece aksiyon türünde olan filmlere göre tempo daha düşüktür. Bu alt türde aksiyonun bir kısmını mizah alır.

 

Kara komedi, kara mizah alt türünde ise genellikle tabu olan durumlar, olaylar işlenir. Yani genelde dram, gizem gibi daha ciddi olan türe ait kavramlar, olaylar komik bir şekilde işlenir. İzleyici gülerken aynı zamanda rahatsız olur.