Western, Amerikan film endüstrisinin nostalji yıldızıdır. Sektör uzun bir dönem bu türden beslenmiştir. Western türü Amerikanın kuzeyinde yer alan batı yakısının hikayelerini anlatır. Amerikan iç savaşından sonra, engebeli arazide ve Amerikan sınırında yer alan Batı hikayesi öne çıkmaya başladı. 1950’li yıllara kadar sayısız film çekildi.

 

Western türünde sınırda yaşayan halktan karakterler ve yine sınırda yer alan mekanlar konu edilir. Küçük sınır kasabalarında ki küçük mekanlarda olaylar geçer. Karakterlerin skalası geniş olmakla birlikte, Kızılderililere kadar uzanabilir. Tür diğer türlere göre ikonik bazı araç gereç, mekan veya durumlara sahiptir. Colt 45 silahı, kovboy atı, kovboy kıyafetleri (özellikle botları), kumarhaneler, kumarbazlar, şerifler vb. gibi ikonlara sahiptir. Western türüne kovboy filmleri de denir. Kovboyda türün ikonları arasındadır.

 

Western türünde yer alan filmlerde sınırın arazilerinde yaşanan çatışmalar konu edilir. İyi ve kötü arasında çatışma temel konudur. Batı yakasının kendi sınırları içinde yer alan kanun ve kuralların düşmanca saldırıya uğraması, banka soygunları, kaçakçılar, haydutlar bu çatışmalardan bazılarıdır. Bunlarla savaşan esas kahraman yetenekli bir silah ustası ve at üstünde kahraman olan kovboylardır. Kahraman genellikle tek başınadır ve haydutlara, kanunsuzlara karşı tek başına savaşır.