Macera türünde yer alan filmler farklı deneyimler etrafında şekillenen heyecan verici olayları kapsar. Aksiyon türünün benzer özelliklerine sahip olmakla beraber, izleyicisine farklı bir deneyim sunar. Aksiyon türünde var olan dövüş, kaçma, kovalama gibi olaylar macera türünün odağında değildir. Genelde yeni deneyimler, keşifler, doğa ile ilgili olaylar kurgulanır.

 

Türün alt kategorilerinde savaş, biyografi, tarihi türlerde yer alır. Bazen macera türünde bir film tek bir sinema filmi ile anlatmak istediğini vermez. Yeni maceraları bir seri halinde sunmayı tercih edebilir. Macera filmi kahramanı yolculuğunu diğer filmlerde sürdürebilir veya filmin gizemi serinin son filmine kadar sürer. Kahraman nihai macerasını son filmde sonlandırabilir.

 

Macera türü krallıklar, imparatorluklar, destanlar, masallar gibi epik olabilirken; tarihi bir dönemde geçebilir. Fantastik, bilim kurgu, savaş alt kategorileri ile bağlantılıdır. Özellikle fantastik film türü ile direkt bağlantılıdır. Hatta genelde fantastik macera adı altında birlikte anılırlar. Fantastikle macerayı ayıran ise; fantastik türün gerçek dünyadan tamamen farklı bir dünyayı ele alması ve olayların hayal ürünü olmasıdır. Sadece macera türünde bir film gerçek olaylara dayanabilir. Maceracı bir dağcının hayatını anlatabilir veya geçmişte hüküm sürmüş bir imparatorluğun fetihlerini konu edebilir.