Polisiye türü bir alt kategori olan suç türüyle bağlantılı olarak, çözülmemiş bir gizeme odaklanır. Bu gizemin çözülmesini ise genelde aksiyon izler. Aksiyon, su, gizem gibi türlerle ilintilidir. Karakterlerin etrafında soygun, cinayet, kaçırılma gibi olayların gerçekleştiği; neden, niçin, nerede, kim gibi soruların yanıtının arandığı türdür.

 

Kahramanlar, polisler, detektifler ipuçlarının, delillerin peşinden gider. Türün adının polisiye olması sadece polis veya detektiflerin odak noktası olduğu anlamına gelmez. Görevi/mesleği olmadığı halde kahramanlar kendilerini polisiye bir durumun içinde bulabilirler. Diğer pek çok türde olduğu gibi polisiye türünde de iyiler ve kötüler savaşır ve sonunda tüm ipuçları biraraya gelir, gizem çözülerek kötülerin kimliği açığa çıkar.

 

Polisiye türünde yapımı gerçekleşmiş film veya diziler bazı durumlarda film serisi şeklinde izleyicisi ile buluşur. Örneğin Sherlock Holmes tıpkı kitapta olduğu gibi sinema ve televizyon dünyasına seri bir şekilde giriş yapmıştır. Karakter sinema ve dizi dünyasının en çok canlandırılan karakterlerinden biridir. Hızlı ve Öfkeli, Ejderha Dövmeli Kız gibi hala devam eden serilerde polisiye türünün en iyileri arasındadır.