Genelde film olarak adlandırılan sinema filmi ifadesi, bir dizi fotoğrafın ekrana hızlandırılmış yansımasıdır. Optik bir durumla ekrana hızlı haraketleri yansıtır. Yani gerçek hayatta gerçekleştirilen hareketin optik yardımıyla kamerayla ekrana yansıtılmasıdır.

 

Sinema filminin oluşumu ilk defa bir belgeselle başlamıştır. 1895 yılında Fransız olan Lumiere Kardeşlerin bir topluluğa izlettiği kısa belgesellerdir. Fabrikadan Çıkan İşçiler adlı kısa belgeselde bunlardan biridir. Rivayete göre belgeselleri izleyen insanlar görüntülerin kendilerine doğru gerçekten geldiğini düşünüp kaçışmaya başlamışlar. Belgeselden sonra ilk senaryosu olan film ise 1902 yılında yayınlanmıştır. Georges Melis tarafından çekilen Le Voyage Dans La Lune ( Aya Yolculuk) ilk sinema filmi kabul edilmektedir.

 

1918 yılında Cupid Angling isimli ilk renkli sinema filmi çekildi. Fakat en güzel örneklerini 1939 yılında  Rüzgar Gibi Geçti ve Oz Büyücüsü oldu.Sinema fiilminin geniş kitlelerce çok sevilmesinin temel sebebi duyguların veya düşüncelerin aracısız verilebilme imkanıdır. Aynı zamanda optiki fotoğraf, ses gibi pek çok alanda profesyoneli buluşturan bir alandır.