Ad Soyad
Akilah Azra Kohen
Doğum Tarihi
01.01.1979
Ülke
Meslek
Biyografi

Asıl adı Azra Sarızeybek olan yazar 1979 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Aile tarafından İzmirli'dir. İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. Daha sonra eğitimini devam ettirmek için Kanada'ya gitmiş,  Ottawa Üniversitesi’nde, Üçüncü Dünya Ülkelerine Yardım Ekonomisi bölümüne girmiştir. Liverpool Üniveristesi’nde Davranış Bilimleri ve Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji Master Programı ile eğitimine devam etmiştir. 2001 yılında Sadok Kohen ile evlenerek Kohen soyadını almıştır. 2009 yılında ise çiftin bir erkek çocukları dünyaya gelmiştir.

İyi derecede İtalyanca ve İngilzice bilen yazarın ilk kitabı olan Fi 2013 yılında yayımlandı. Ailah mahlasıyla ilk olarak Goa Basım Yayın tarafından yayımlanmış, daha sonra Destek Yayınları tarafından basılmaya devam etmiştir. Yazar Fi'nin altın oranla bağlantılı olarak tutku kavramına odaklandığını açıklamıştır. Kitabın devamı olan Çi yine Destek Yayınları tarafından 2014 yılında yayımlanmıştır. Çi insan enerjisi anlamına gelmektedir. Üçüncü ve serinin son kitabı olan Pi 2015 yılında basılmıştır. 2016 yılında ise Aeden - Bir Dünya Hikayesi yayımlanmıştır. Aeden diğer üç kitaptan farklı olarak bilimsel gerçeklere dayandırılmıştır. Aeden isimli bir gezegende insan yaşamının ilerlemesi anlatılmıştır. Son kitabı olan Gör Beni 2019 yılında Everest Yayınları tarafından basılmıştır.

Yazarın çok satan üçlemesi diziye de uyarlanmıştır. 2017 yılında Mert Baykal yönetmenliğinde internet üzerinden yayınlanmaya başlamıştır. Başrollerde Serenay Sarıkaya , Ozan Güven , Mehmet Günsür , Berrak Tüzünataç gibi isimler yer almıştır. İki sezon devam eden dizinin son sezonu olaması planlanan Pi çekilmemiştir. Yazarın hikayeden uzaklaşıldığını düşünmesi nedeniyle Fi ve Çi sezonlarından sonra sona ermiştir.

 

Akilah Azra Kohen
Akilah Azra Kohen Paylaşımları