Ad Soyad
Brad Pitt
Doğum Tarihi
18.12.1963
Ülke
ABD
Meslek
Biyografi

Şüphesiz Hollywood'un en yakışıklı aktörlerinden olan Brad Pitt, 18 Aralık 1963 tarihinde Amerika'nın Oklahoma eyaletinde dünyaya gelmiştir. Yay burcu olan oyuncu Missouri Üniversitesi'de Gazetecilik bölümünde eğitimine devam ediyordu. Ancak istediği şey oyuncu olmaktı ve bunun üzerine eğitimini tamamlamadan Hollywood'a taşınmaya karar verdi. Bu dönemde bir kaç dizide, küçük roller oynadı. Onun sinemaya adım atışındaki en önemli şey ise, Ridley Scott ın 1991 yılında çektiği ve başrollerini Susan Sarandon ile Geena Davis in oynadığı film, Thelma ve Louise oldu. Bu filmde sadece 15 dk. kısa bir süre gezgin rolünü üstlendikten sonra, yakışıklılığı ile yönetmen ve yapımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Bu zamana kadar ise yaşamını devam ettirmek için garsonluk, tamircilik gibi bir çok işte çalışmıştı. Ancak bu filmden sonra belki de en büyük hayali gerçek oldu.

Bu filmden sonra kariyerine Ölmek İçin Çok Genç adlı televizyon filmiyle devam etti. Burada birlikte rol aldığı Juliette Lewis ile aşk yaşamaya başlayarak oyuncuğa devam etti. Çift 3 yılı aşkın birlikte olduktan sonra 1993 yılında birlikte başrolde oynadıkları Kalifornia filminden sonra yollarını ayırdılar. Pitt, bu filmde azılı psikopat, Early Grayce karakterini canlandırdıktan sonra sadece yakışıklılığı ile değil oyunculuk performansıyla da beğenildi. 1994 yılında ise halen sinema tarihinin en güzellerinden olma özelliğini koruyan, Edward Zwick in yönettiği İhtiras Rüzgarları filminde tüm yakışıklılığıyla endama arz etti. Anthony Hopkins Julia Ormond gibi ünlü oyuncularla oynadığı bu filmden sonra People dergisinde, yaşayan en seksi adam, ilan edildi. 

Sadece tipinin güzelliğiyle ön planda olmak istemeyen aktör Vampirle Görüşme filminden sonra oyunculuk da da rüştünü ispatladı. 1995 yılına gelindiğinde ise yakışıklı aktör David Fincher in yönettiği Yedi filminde Morgan Freeman Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow ile birlikte rol aldı. Gwneth Paltrow ile bu filmden sonra 3 yıla yakın bir zaman aşk yaşadıktan sonra 2000 yılında yine oyuncu olan Jennifer Aniston ile dünya evine girdi. 1999 yılına kadar 12 Maymun Joe Black Tibet'te Yedi Yıl gibi ünlü filmlerde oynadı. Artık filmlerin en çok kazanan oyuncularından biri haline gelen aktör, sıklıkla beraber çelıştığı yönetmen David Fincher in filmi Dövüş Kulübü ile büyük bir ivme kazandı. Edward Norton ile birlikte oynadığı bu film hala sinema tarihinin kült filmlerindendir. 

2000'lerde, Kapışma Meksikalı gibi filmlerde oynadı. Hepsinde değişik tiplemelerle karşımıza çıkan aktör, 2005 yılında Bay & Bayan Smith filmiyle romantik komedi türünde de boy gösterdi. Sette tanıştığı ve başrol oynadığı Angelina Jolie ile evliliğini sonlandırarak, beraber olmaya başladılar.

Günümüze kadar, Truva Hiddet Soysuzlar Çetesi Dünya Savaşı Z gibi bir çok filmde rol alan aktör, Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi filminde yine David Fincher ile çalışmış ve filmde gençleşme hastalığı olan, Benjamin Button karakterine çok başarılı bir şekilde can vermiştir. Son yıllarda ise  12 Yıllık Esaret gibi bazı filmlerin yapımcılığını da üstlenerek yapımcılık adına da kariyer yapmıştır. Son dönemler de şüphesiz Quentin Tarantino nun 2019 da vizyona girecek filmi Once Upon a Time in Hollywood filmindeki rolüyle çok konuşuldu ve konuşulmaya da devam edcek gibi. 

Oynadığı filmlerin yanında, özel hayatıyla da sık sık gündeme gelen karizmatik aktör, uzun bir birliktelikten sonra Angelina Jolie ile 2014 yılında evlenmiş ve bu evlilikten, üç tanesi evlatlık olmak üzere, altı çocuk sahibi olmuştur. Birliktelikleri son dönemlerde ayrlık haberleriyle çalkalanan çift yollarını yakın zaman 2019'da sonlandırmışlardır.

Brad Pitt
Brad Pitt Paylaşımları