Ad Soyad
Chloë Grace Moretz
Doğum Tarihi
10.02.1997
Ülke
ABD
Meslek
Biyografi

Henüz 22 yaşında olmasına bir çok yapımda rol alan aktris, 10 Şubat 1997 tarihinde Georgia, Amerika'da dünyaya gelmiştir. Biri hemşire diğeri plastik cerrah ebeveynlere sahiptir ve kendisiyle beraber 4 kardeştir. 2004 yılında henüz 7 yaşındayken sinema hayatına başlamıştır.

Chloë'nin ilk oynadığı yapım,  2001 tarihinde yayınlanan, The Guardian adlı dizi oldu. Dizinin sadece iki bölümünde çok ufak rolde oynadı. Oradaki görünüşü de zaman olarak kısa bir süreydi. İlk sinema deneyimini ise, 2005 yılında çekilen Heart of the Beholder adlı film oldu. Bir video kiralama dükkanı açan bir ailenin başına gelenleri konu edinen filmde Molly, karakterine can verdi. Aynı yıl bir televizyon filmi olarak çekilen Family Plan adlı filmde, Charlie'nin gençlik hallerini canlandırdı. Kendisi için uğurlu olan 2005 senesinde, aktrisin tanınmasını bilinmesini ve ünlenmesini sağlayan film Dehşet Sokağı çekildi. Andrew Douglas ın yönetmen koltuğunda, Ryan Reynolds ın oyuncu kadrosunda yer aldığı bu korkutüründeki filmde Chloë, Chelsea Lutz karakteriyle sinema seyircisinin karşısına çıktı. Yine 2005 yılında Today You Die adlı aksiyon, gerilim tarzı filminde önemsiz bir genç kız rolünde kamera karşısında görüldü. 2006 yılında ise Michael Hurst'ın yönettiği Room 6 adlı korku filminde, Melissa karakterine can verdi. Doğal güzelliğiyle dikkat çeken aktris 2010 yılında Göster Gününü filminde oynadığı için bazı eleştiri oklarına maruz kaldı. Matthew Vaughn un yönettiği film bir çizgi romandan uyarlama olup, eleştirisi de şiddete çok fazla yer verildiği yönündeydi. Aktris filmdeki her sahneye daha önceden çalışmış ve çalıştığı bu dövüş sahnelerini filmde kendi oynamıştır. 

2008 yılında çekilen Gir Kanıma adlı İsveç yapımı filmin Amerikan yapımı, Kanıma Gir, adlı Amerikan versiyonundaki, filmde Abby karakterine can verdi. Korku türü filmde sıkça rastladığımız güzel oyuncu Teksas Ölüm Tarlası adlı filmde birbirinden ünlü isimlerle yan yana yer aldı. 2011 yılında Ami Canaan Mann ın yönettiği ve tarihi özelliklere sahip bu filmde Sam Worthington Jeffrey Dean Morgan Jessica Chastain Jason Clarke gibi birbirinden deneyimli usta oyuncularla bir araya geldi. 2011 senesinde usta yönetmen Martin Scorsese ile Hugo filminde birlikte çalıştı. Filmde Ben Kingsley gibi usta oyuncularla da çalışma fırsatı elde etti. 2013 yılında büyük çıkış yakaladığı Stephen King in Göz romanından uyarlanan Carrie: Günah Tohumu filminde Carrie karakterine can verdi. Kendisinin filmdeki annesi rolünü ise Julianne Moore üstlenmişti. 

 

 

Chloë Grace Moretz
Chloë Grace Moretz Paylaşımları