Ad Soyad
Chris Evans
Doğum Tarihi
13.06.1981
Ülke
ABD
Meslek
Biyografi

Chris Evans, 13 Haziran 1981 tarihinde Boston, ABD'de doğmuştur. Chris'in baba tarafından kökleri Almanya ve İngiltere'ye uzanırken anne tarafından ise İtalya ve İrlanda'ya dayanmaktadır. Annesi bir süre Concord Gençlik Tiyatrosu'nda da görev yapmış olan Lisa Capuano'dur. Chris Evans'ın üç kardeşi bulunmaktadır. Kardeşlerinden Scott Evans da kendisi gibi oyunculuk yapmaktadır. Chris, henüz 11 yaşındayken ailesi ile birlikte Sudbury'ye taşınmıştır. Oyunculuğa her zaman büyük bir ilgi duymuş olan Chris Evans, henüz öğrenciyken okul oyunlarında boy göstermeye başlamıştır. Yeteneği, öğretmenleri tarafından da keşfedilen aktör daha sonrasında bölgesel tiyatrolarda da roller almaya başlamıştır. Yaşamının sonraki bölümünde New York'a taşınan Chris Evans, Lee Strasberg Tiyatro Enstitüsü'ne katılmıştır.

Evans, ilk kez 1960'lı yıllarının çok tanınan filmlerinden Kaçak filminin remake'i olan Kaçak filminde rol aldı. Chris, Cherry Falls(2000) ve Yeni Gelenler(2000) filmlerinde oynamış olduğu küçük rollerin ardından adı pek duyulmamış iki düşük bütçeli filmde cinayet zanlısı rollerinde oynadı. Kariyerindeki sonraki filmi bir gençlik komedisi olan Not Another Teen Movie(2001) filminde kadroya dahil oldu. Filmde Chris Evans, sevilmeyen ve popülaritesi çok düşük olan bir karakteri(Chyler Leigh) balo kraliçesi haline getirebileceği üzerine bahse girmiş genç bir öğrenciyi canlandırmaktaydı.

Chris Evans, kariyerinin sonraki aşamasında bazı televizyon yapımlarında pilot bölümlerinde çeşitli rollerde yer aldı. Yeni Evli(2003), Eastwick(2002) ve yine bir gençlik komedisi olan The Perfect Score(2004) isimli yapımlar hep bu dönemde yer almış olduğu projelerdir. Chris Evans'ın geniş kitlelere adını duyurmaya başladığı en önemli projelerinden bir tanesi şüphesiz 2004 yılı yapımı olan ve usta oyuncu Kim Basinger ile kamera karşısına geçmiş olduğu Ölüm Hattı'dır. Filmde rehin tutulan bir kadının rastgele çevirdiği bir numara ile cep telefonuna ulaştığı genç bir adamı canlandıran Chris Evans, film üst düzey bir gişe yakalamamış olsa da oyuncunun performansı eleştirmenler tarafından övgü aldı. Chris Evans'ın kariyerindeki bir diğer dönüm noktası ise Fox'un Marvel Çizgi romanından uyarlama yapımı olan Fantastik Dörtlü filmidir. Chris, 2005 yılı yapımı olan filmde çılgın ve ele avuca sığmaz Johnny Storm karakterine hayat verdiğinde artık tüm dünya genelinde tanınan bir yıldız haline gelmişti.

Kariyeri, Stan Lee ile Fantastik Dörtlü ile kesiştikten sonra tamamen değişen Chris Evans, sonraki yıllarda Marvel filmlerinde boy göstermeye başladı. Marvel karakterlerinden Steve Rogers/Kaptan Amerika'yı oynamaya başladıktan sonra 2011 yılında İlk Yenilmez: Kaptan Amerika , 2012 yılında Yenilmezler , 2013 yılında Thor: Karanlik Dünya , 2014 yılında Kaptan Amerika: Kış Askeri , 2015 yılında Yenilmezler: Ultron Çağı , 2015 yılında Karınca Adam , 2016 yılında Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı , 2017 yılında Örümcek Adam: Eve Dönüş , 2018 yılında Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı , 2019 yılında Kaptan Marvel ve son olarak gene 2019 yılı yapımı olan Yenilmezler: Oyunun Sonu filmlerinde rol aldı.

Chris Evans
Chris Evans Paylaşımları