Ad Soyad
Cillian Murphy
Doğum Tarihi
25.05.1976
Ülke
Meslek
Biyografi

Son yılların en başarılı oyuncularından Cillian Murphy 25 Mayıs İrlanda doğumlu. Kendisi bir ikizler erkeği. Aslında oyunculuktan önce müzisyen olmak istemiş, hatta kardeşiyle birlikte müzik grubu kurmuştur. Müzik kariyeri kısa süremiş Hukuk fakültesine girmiştir. Fakat derslerine adapte olamamış ve en büyük hayali olan oyunculuk için okulu bırakmıştır.

1997 yılında küçük rollerle sinema dünyasına girdi. Fakat yüzü ve oyunculuğunun tanınmaya başlaması 28 Gün Sonra filmiyle olmuştur. Bir Danny Boyle filmi olan yapımda oyunculuğuyla sıyrıldı. 2005 yılında Batman Başlıyor filmiyle artık aranan bir oyuncu olur. Aynı yıl Plüton'da Kahvaltı 'da transeksüel bir bireyi canlandırarak oyunculuğunu herkese ispatlamıştır.

Christopher Nolan 'ın Batma serisinde ve diğer filmlerinde favori oyuncusu olur. Nolan'ın kült filmi Başlangıç 'da Robert Fischer karakterine, Dunkirk 'de Shivering Soldier karakterine can vermiştir.

2013 yılında kariyerinde adeta bir dönüm noktasına girmiştir. Otoriteler ve izleyiciler tarafından çok beğenilen Peaky Blinders filminde Tom Shelby karakterini canlandırmaya başlamıştır. 1. Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere'nin siyasi ve toplumsal yapısını anlatan dönem dizisinde yer alan tüm oyuncular, görüntüler, kostümler, müzikler çok beğenilmiştir. Shelby ailesinin küçük çetecilikten büyük bir şirkete dönüşümü, aynı zamanda İngiltere'nin değişiminin sunulduğu dizinin 5. sezonu 2019 yılında yayınlanmaya başlayacak.

50'den fazla yapımda yer alan Murphy, 2004 yılında Yvonne McGuinnessile evlenmiş ve çiftin Malachy ve Aran Carrick isimli iki oğulları var.

Cillian Murphy
Cillian Murphy Paylaşımları