Ad Soyad
George Orwell
Doğum Tarihi
25.06.1903
Ölüm tarihi
21.01.1950
Ülke
Meslek
Biyografi

Yazar George Orwell, 25 Haziran 1903 tarihinde Motihari Hindistan'da doğdu. Asıl adı Eric Arthur Blair olan yazarın babası İngiliz, annesi fransız asıllıdır. Bir yaşında iken İngiltere'ye götürüldü ve aristokrat bir ortamda büyütüldü.

1911 yılında disiplinli bir katolik okulu olan St. Cyprians'ta öğrenim görmeye başladı. Daha sonra İngiltere'nin en elit özel okullarından olan Eton Kolejine girdi. Üniversiteyi devam etmek yerine aile geleneğini sürdürerek imparatorluk polis teşkilatına girdi ve 1927 yılına kadara görev yaptı. Orwell'in hayatındaki deneyimler sonradan eserlerinde etkili olmuştur. Eton Kolejinde öğretmenlik yapana yazar Aldous Huxley'den etkilenen yazara polis teşkilatından ayrıldıktan sonra hayalinin peşinden koşmaya başlar ve yazar olmaya karar verir. Hayranı olduğu Jack London'ın izinden gider ve 1927'den sonraki yılını Londra'nın sefil mahallelerinde geçir. Ardından iki yıl Paris'e giderek Fransız usulü sefalet yaşar. Aç kalır. Karnını doyurabilmek için günlük işlerde çalışır. Yemek için klise kapılarında kuyruğa girer. .dayanacak hali kalmayınca evine, ailesinin yanına döner. Burma'da gördüğü vahşeti, Londra ve Paris'teki fukaralığı yazacaktır. 1936'nın sonunda İspanya İç Savaşı döneminde Francisco Franco'ya karşı savaşacak gönüllülere katılmak için İspanya'ya gider. Milislere katıldı, Teğmen rütbesine kadar yükseldi. Ölümcül bir yara aldığı için cephe gerisine gönderildi.

Savaşa dair anılarını sonradan "Katalonya'ya Selam" adlı eserinde aktarmıştır. İspanya'dan dönünce BBC'nin İspanya yayınlarının başına getirilir. 1943'te Tribüne gazetesinde edebiyat sayfası yönetmeye başladı. George Orwell'ın en önemli iki eseri 1945'te yazdığı "Hayvan Çiftliği" ve 1949'da yazdığı "Bin Dokuz Yüz Seksen Dört" genel anlamda totaliter rejimlerin olduğu kadar, bu rejimler yaratan insani hırsların yergisi niteliğindedir. Hayvanlar Çiftliği adlı eserinde, Josef Stalin'in devrime ihanetini konu alan "siyasal fabl" ile Orwell büyük bir ün ve para kazandı.

Orwell yoksulluk günlerinde yakalandığı verem nedeniyle hayatının son döneminin büyük bir bölümünü hastahanelerde geçirdi. 21 Ocak 1950'de Londra'da öldü. Orwell 1936 yılında evlendi. 1945 yılında eşini kaybetti ve 1949'da ikinci kez evlendi. 1940'lardaki reel sosyalizm'in eleştirisi olan Hayvanlar Çiftliği adlı eseri yergi türünün en iyi örneği olarak kabul edilmektedir. 1984 yılında keşfedilen asteroide; 1"1020 Orwell" ismi verilmiştir.

George Orwell Yazdığı Kitaplar

Aspidistra epikse
7/10
2 Oylama

Aspidistra

Tür Edebiyat, Roman

Boğulmamak İçin epikse
8/10
2 Oylama

Boğulmamak İçin

Tür Roman, Edebiyat

Papazın Kızı epikse
7.3/10
6 Oylama

Papazın Kızı

Tür Roman, Edebiyat

1984 epikse
8.7/10
18 Oylama

1984

Tür Edebiyat, Roman

George Orwell
George Orwell Paylaşımları
Serdar epikse

Serdar

Şehir İstanbul (Anadolu)

Doğum Tarihi 16/06/1974

Ufuk epikse

Ufuk

Şehir gizli

Doğum Tarihi gizli