Ad Soyad
George R. R. Martin
Doğum Tarihi
20.09.1948
Ülke
ABD
Meslek
Biyografi

Taht Oyunları adlı kitap serisi ile ünlenen yazarın tam adı George Raymond Richard Martin'dir.1948 yılında New Jersey'de dünyaya gelmiştir. Babası limanda çalışan bir işçi olduğu için, Bayonne limanında çocukluğunu geçirmiştir. Küçük yaşlardan itibaren bir kitap tutkunu olmuş. Özellikle fantastik ve bilim kurgu kitaplarını koleksiyon haline getirmeye başlamıştır. Northwestern Üniversitesi Gazetecilik mezunudur. 1970'li yıllar boyunca pek çok eser yazmış, fakat eserleri dergi ve gazeteler tarafından sürekli reddedilmiştir. Fakat o vazgeçmeden yazmayı sürdürmüş ve sonunda en büyük adım olan Hugo ve Nebula ödüllerini kısa romanıyla almıştır. 1980 yılına gelindiğinde hayatının projesi ve olan kitabı yazmaya ve aynı zamanda televizyon için yazarlık yapmaya karar vermiştir.

Hollywood'da televizyonda yazamaya başladığında ilk olarak Twilight Zone ve yeni Beauty and the Beast uyarlamasını kaleme almıştır. Uzun soluklu televizyon dizilerinde editörlük yaptıktan sonra, 1987 yılında kısa romanı Nightflyers sinemaya uyarlandı. 1990'lı yıllarla birlikte Martin tekrar kitabına odaklanmaya başladı ve 1996 yılında Taht Oyunları yayımlandı. 2005 yılında serinin dördüncü kitabı olan Kargaların Ziyafeti Kısım 1 'a kadar olan tüm kitaplar en çok satanlar arasında girdi. 2007 yılında Home Box Office ( HBO ) kanalaı kitap serisinin haklarını satın alarak, kitabı diziye uyarlamaya başladılar. 2011 yılında dizinin ilk bölümü yayınlanmaya başladı. Dizi ilk andan itibaren olumlu eleştiriler almaya başladı.

Diziyle birlikte pek çok oyun ve video oyunu piyasaya sunulmaya başladı. 2011 yılında Martin Time dergisi tarafından en etkili 100 insan sıralamasına dahil edildi. 1975 yılında ilk evliliğini Gale Burnick ile yapmış. Fakat daha sonra boşanmıştır. 2011 yılında Parris McBride ile tekrar evlenmiştir. 2019 yılında kştap serisinin uyarlaması olan dizinin finali yapılmıştır. Fakat kitap serisinde henüz finale gelinmemiştir. Martin merak edilen karakterlerin sonunun kitaplardan takip edilebileceğini açıklamıştır.

George R. R. Martin
George R. R. Martin Paylaşımları