Ad Soyad
Joaquin Phoenix
Doğum Tarihi
28.10.1974
Ülke
Meslek
Biyografi

Joaquin Rafael Phoenix olarak 28 Ekim 1974 tarihinde, Porto Riko'da doğan aktör, çağının en yetenekli oyuncular kategorisinde yer buluyor. Ailesinde oyuncu olan sadece kendisi değildir. Küçük yaşta oyunculuğu seven ve bu yönde ilerleyen aktör, aynı zamanda müzikle de uğraşıyor. Aktivist hareketleriyle de konuşulan Phoenix, Leaf Phoenix ismiyle de bilinmektedir. 1.73 boyunda, akrep burcu olan aktörün annesi Yahudi kökenli Amerikalı bir aileden gelirken babası ise, İngiliz Adaları'ndan gelmektedir. Henüz 23 yaşındayken hayatını kaybeden kardeşi, River Phoenix gencecik yaşında oscara aday olmuştur. Ölümü hakkında bazı söylentiler kendisinin kalp krizi geçiridiği yönündedir. Oyuncu kardeşler arasında Rain Phoenix Summer Phoenix de yer almaktadır. Joaquin Phoenix, etkin olduğu yıllar boyunca birbirinden eşsiz işlere imza attı.

Tanınmasındaki en önemli filmlerden biri Gladyatör filmindeki Roma İmparatoru Commodus'u canlandırmasıyla gerçekleşti. Bu filmle oscara aday olmuştur. Ridley Scott ın yönettiği bu filmde, Russell Crowe ile yan yana oynadı. Kaybedenler İki Aşık Ruanda Oteli Çeteler Savaşı gibi filmlerinin yanı sıra 2005 yılında oynadığı Sınırları Aşmak filmiyle oyunculuk kariyerine hızlı adımlarla yürüdü. Johnny Cash'in hayatını anlatan bu filmde Cash'i candırarak oscara aday oldu ve Altın Küre ödülüne layık görüldü. Şüphesiz en bilinen filmlerinden biri de Aşk filmi oldu. Burada da üstün oyunculuk performansıyla çok beğenildi. Ünlü yönetmen Woody Allen ile 2015 yılında Mantıksız Adam filminde çalıştı. Bir çok ünlü yönetmen ile yolları kesişen aktör, şimdiler de ise Joker filmiyle konuşuluyor. 

Birbirinden farklı karakterlere can veren aktör oyunculuk hayatına devam ediyor. Bazen korkunç kötü bir tip olurken bazen de yalnız ve aşka ihtiyaç duyan bir varlık, bazen kötü bir imparator ve bazende sadece sevecen bir tip olabiliyor. Yetenekli oyuncunun hafızalara kazınan oyunculuğu eleştirmenlerce de beğeniliyor. Mimikleriyle ön plana çıkan oyunculuğu onu ayrı bir yere kılavuzlandırıyor. 

Joaquin Phoenix
Joaquin Phoenix Paylaşımları