Ad Soyad
Juliette Binoche
Doğum Tarihi
09.03.1964
Ülke
Meslek
Biyografi

Milan Kundera 'nın ünlü kitabı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği 'nin sinema uyarlamaıyla adını dünyaya duyuran Juliette Binoche, 1964 yılında Paris'te dünyaya geldi. Babası tiyatro yönetmeni, annesi bir oyuncudur. Conservatoire National Supérieur d'Art Dramatique de okulunda oyunculuk eğitimi aldı. 1988 yılında henüz 23 yaşındayken Philip Kaufman yönetmenliğinde Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği filminde yer aldı. Filmde canlandırdığı Tereza rolüyle tüm dünyada tanındı.

Filmde büyük bir başarı elde etmesine rağmen, bir süre daha kendi ülkesinde film çekmeye devam etmiştir. 1993 yılında ünlü yönetmen Krzysztof Kieslowski 'nin kült haline gelmiş üçlemesinde yer aldı. Üç Renk: Mavi , Üç Renk: Beyaz ve Üç Renk: Kırmızı üçlemesiyle oyunculukta ki başarısnı kanıtladı. 1996 yılında Ralph Fiennes , Kristin Scott Thomas , Colin Firth gibi isimlerle birlikte İngiliz Hasta filminde yer aldı ve Hana rolüyle En İyi Yardımcı Kadın oyuncu Oscar adayı oldu. Aynı şekilde BAFTA En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu adayı olmuş ve her iki ödülü de almıştır.

2001 yılında Johnny Depp ile birlikte yer aldığı Çikolata filmiyle tekrar En İyi Kadın Oyuncu Oscar adayı olmuş fakat ödülü alamamıştır. 2010 yılında yer aldığı Aslı Gibidir adlı yapımda oynadığı Elle karakteriyle Cannes Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır. Sinema kariyerine Jean-Luc Godard 'ın Je vous salue adlı yapımıyla başlamış Fransız sinemasının en başarılı ve pahalı oyuncularından biri olan Binoche, 1980'li yıllardan günümüze kadar eşsiz bir sinematografiye sahip olmuştur. Hem kendi ülkesinde hem de dünyada başarısını kanıtlamıştır. 2019 yılının merakla beklenen yapımlarından olan High Life'ta Dr. Dibs ile tekrar sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

 

Juliette Binoche
Juliette Binoche Paylaşımları