Ad Soyad
Laura Dern
Doğum Tarihi
10.02.1967
Ülke
ABD
Biyografi

Amerikalı aktris Diane Ladd ile yine Amerikalı aktör Bruce Dern in kızları olarak 10 Şubat 1967 tarihinde Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelen Laura Dern, bebekliğinden itibaren setlerin tozunu yutmuştur. Aile geleneği olarak oyunculuk mesleğine yönelmiş ve anne babası gibi kendisi de bir çok Hollywood yapımı filmde yer almıştır. Annesi ve babası kendisi bebekken boşanmıştır. Annesiyle beraber kalan Dern, bir süre babasından uzak kalmıştır. Fiziksel özellikleri ile dikkat çekiyordu. Uzun boyu ve gelişmiş büyük ölçüde vücuduyla yaşıtlarından ayrılıyordu. Daha 9 yaşındayken Lee Strasberg Tiyatro Enstitüsü'nde eğitim almaya başladı.Oyuncunun ilk işlerinden olan, ve başrolde Jodie Foster ın oynadığı Foxes filmi gençlik yıllarının ilk başarılarındandır. Daha sonra ise küçük rollerde bir kaç filmde boy gösterdikten sonra sinemanın dahi yönetmenlerinden David Lynch in yönettiği Mavi Kadife filminde yıldız gibi parladı. Kyle MacLachlan ile beraber baş rollerden olan 'Sandy Williams' adlı komşu kızını başarılı şekilde oynadı. 1986 yılındaki buluşmalarının ardından David Lynch ile 1990 yılında tekrar buluştu. Nicolas Cage ile baş rolü paylaştığı Vahşi Duygular filminde Lula Fortune adlı serseri aşığı canlandırdı. Gerçek annesiyle kamera karşısında yine anne-kızı canlandırdığı filmde büyük övgüler topladı.

1991 yılındaki 'Rambling Rose' filminde gösterdiği performans ile osacara aday olmuştur. 1993 yılında ise kült yönetmen Steven Spielberg ün yönettiği macera, bilim kurgu türündeki Jurassic Park filminde 'Ellie' rolünü oynadı. Filmde nesli tükenen dinozorların insanlarla karşılaşması sonucu maceraları izlediğimiz olaylar gelişti. Filmde Sam Neill Samuel L. Jackson Jeff Goldblum gibi oyuncularla bir araya gelen Dern, kariyer basmaklarını hızlı bir şekilde tırmanıyordu. 

Fallen Angels, adlı dizide rol adldıktan sonra Clint Eastwood un yönetip oynadığı 'A Perfect World' filmiyle Kevin Costner ile beraber kamera karşısına geçti. Sally Garber'i oynadığı bufilmden sonra da filmlerde boy gösteren oyuncu 1999 yılında Joe Johnston ın yönettiği Ekim Düşü filminde Jake Gyllenhaal ile beraber çalıştı. Biyografi niteliğindeki filminde Homer'ın öğretmeni ve güvendiği Bayan Riley'e hayat verdi. Dr. T Ve Kadınları Babalar Takımı gibi filmlerden sonra 2001 yılında Benim Adım Sam filminde Randy Carpenter, rolünü oynadı. Filmde Sean Penn Michelle Pfeiffer gibi isimlerle oynadı. 2014 deki Yaban filmindeki performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu oscarına aday gösterildi. Aynı Yıldızın Altında Star Wars: Son Jedi Küçülen Hayatlar gibi bir çok filmde rol alan oyuncu şimdilerde 2. sezonu çekilen Büyük Yalanlar dizisinde rol alıyor.

c

Laura Dern
Laura Dern Paylaşımları