Ali Atay son yılların en üretken isimlerinden. Belli bir ünvanla söyleyemiyoruz; çünkü kendisinin ço fazla ünvanı var. Müzisyen, oyuncu, senarist, yönetmen, yapımcı. Ve her birini çok iyi yapıyor. Üstelik onu kıskanmak yerine ona özeniyoruz. Çünkü yaptıkları şeyler başarı ile ilintili şeyler. Ali Atay'ı biraz yakından tanıyalım.

20 Nisan 1976 Rize doğumlu. Bir koç erkeği olduğu için başarısına şaşmamak lazım. Ülke çapında başarısnı en iyi işlerinden biri olan Leyla ile Mecnun'a borçlu olsa da ilk işi değil. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tiyatrodan mezun olduktan sonra reklamlarda yer almış. Fakat ilk projesi efsane dizi İkinci Bahar olmuştur. Ersin adlı lise öğrencisini canlandırmıştır.

Daha sonra Fikret Kuşkan ile birlikte Artık Çok Geç adlı yapımda yer almış ve hemen ardından İlker Ayrık ile birlikte reklam yüzü olmuştur.Sonraki iki projesinde çok farklı rollerle karşımıza çıktı. O şimdi Mahkum'da eşcinsel bir mafya, Yedi Numara dizisinde ise National Geographic muhabirini canlandırmıştır.

Eşref Saati, İyi Seneler Londra gibi yapımlardan sonra esas çıkışı olan Leyla ile Mecnun'da Mecnun karakterini canlandırdı. 2011 yılında başlayan dizi 2013 yılında sona erdi. Dizi ile birlikte Leyla The Band grubu ortaya çıktı. Grupla konserlere çıkmaya başladılar.

2015 yılında ilk yönetmenlik deneyimi olan Limonata'yı çekti. Filmde özel yaşantısında da yakın dostları olan Ertan Saban ve Serkan Keskin yer aldı. Senaryosu da Ali Atay ve Ertan Saban imzası taşıyor. 2018 yılında ise Ölümlü Dünya adlı sinema filmiyle eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Leyla İle Mecnun'dan gelen Onur Ünlü dostluğunu Sen Aydınlatırsın Geceyi filmiyle sürdürdüler. 2017 yılında Haluk Bilginer ile birlikte internetin en iyi dizilerinden olan Masum'da Yusuf akarakterini canlandırdı. 2017 yılının en çok izlenen yapımı Ayla'da Ali karakterini canlandırdı. Kariyeri dışında özel hayatında ki duruşuyla da öne çıkmış bir isimdir. Kendi gibi oyuncu olan Hazal Kaya ile Şubat 2019 yılında evlendiler. İlk evliliğini Ebru Cansız ile yapmış, fakat 2013 yılında boşanmışlardır.