Anne Frank'in bugün yani 12 Haziran günü doğum günü. 16 yıllık kısacık hayatına çok büyük bir dram sığdırmış, ardında bıraktıkları yaşadığı dönemin karanlığını yansıtmıştır. Anne Frank hiçbir çocuğun yaşamaması gereken bir savaş ortamında, 2. Dünya Savaşı'nın tam ortasında çocukluğunu geçirememiştir. Ardında bıraktığı günlükte tarihin en büyük felakatini anlatırken, diğer taraftan insanlara umudu bırakmıştır. Bıraktığıumutla hala yaşayan Anne Frank ile ilgili 5 şey:

  1. Anne Frank'in hala en çok okunan kitaplar arasında yer alan, onlarca dile çevrilen günlüğünü babası Otto 14. yaş gününde hediye etmiştir. Günlüğüne yazdığı kişilerin adlarını Naziler belgelere el koyduğu için takma isimlerle yazmıştır.
  2. Anne babası Otto'nun kampa gönderildikten sonra öldüğünü düşünmüş ve günlüğünde de düşüncelerini yazmıştır. Fakat durum öyle olmamış. Frank ailesinden bir tek baba Otto sağ çıkmıştır. Kız kardeşi, annesi ve akrabalarının bir kısmı açlıktan, bir kısmı hastalıktan kampa hayatını kaybetmiştir. Anne Frank ise tifo salgını yüzünden hayatını kaybetmiştir.
  3. Babası Otto Frank kızının öldüğünü öğrendikten sonra, emanet edilen arkadaştan günlüğü alarak yayınlanmasını sağlamıştır. Yayınlanmasının en büyük sebebinin kızının yazar olma aşkı olduğunu her defasında dile getirmiştir.
  4. Otto günlüğü pek çok yayınevine götümüş, fakat kapıdan dönmüştür. Almanya ve Fransa'da basılmıştır. Daha sonra İngiltere'de 1952 yılında basılmıştır. Kitaba ilk büyük ilgi Japonlar tarafından gösterilmiştir.
  5. Günlük Kitty isimli bir kişiye hitaben yazılmıştır. Araştırmacılar günlüğün yazıldığı kişi hakkında farklı iddialar ortaya atmıştır.Egyedi isimli arkadaşı olduğu öne sürülmüş. Fakat savaştan sonra Egyedi kendisinin hitap edilen kişi olmadığını söylemiştir. Bir iddiaya göre Anne'nin en sevdiği kitap olan Joop ter Heul'de geçen Kitty hitap edilen kişidir.