Ad Soyad
Nicole Kidman
Doğum Tarihi
20.06.1967
Ülke
ABD
Meslek
Biyografi

Hollywood'un en güzel ve yetenekli kadın oyuncularından olan Nicole Kidman, 20 Haziran 1967 tarinde Hawaii'de doğmuş ancak çocukluluğun büyük bir bölümünü Avustralya'da geçirmiştir. Kendisi hem Avustralya hem ABD vatandaşıdır. Eğitmen bir aileden gelen oyuncunun babası yazar, biyokimyacı ve psikolog olurken annesi de hemşirelik yapmıştır. Kendisi oyuncu olarak kariyerine devam etmiştir. Hayatının ilk dönemlerinde bale tutkusu olan Kidman, daha sonra tutkusunu tiyatroya çevirmiş ve bu alanda ilerlemeye başlamıştır. Güzel yüzü, kızıl saçları ve yeteneğionun bir anda sıyrılıp kendisini Hollywood'da bulmasını sağlamıştır. İlk sinema kariyerine 1989 tarihinde Phillip Noyce tarafından yönetilen Ölüm Sessizliği filminde başlamıştır. Filmde Billy Zane ile başrol oynayan oyuncu, Rae İngram karakterine can verdi. Kariyerindeki en büyük adımlarından olan 1990 yılında Tony Scott ın yönettiği Yıldırım Günleri filmi ile zirve yapan oyuncu filmde beraber rol aldığı Tom Cruise ile 1990 yılında evlenmiştir. 

90'lı yıllarda Flirting, yine Tom Cruise ile beraber oynadıkları  Uzak Ufuklar filmi, gibi filmlerde oyunculuğunu kanıtlayan oyuncu, 1996 yılında Jane Campion ın yönettiği Bir Kadının Portresi filminde oldukça keskin yüz hatlarıyla eski dönem filmlerinin aranan yüzlerinden oldu. Filmde John Malkovich Christian Bale Mary-Louise Parker gibi ünlü oyuncularla çalışan oyuncu, İsabel Archer karakterine can verdi. Kariyerinin dönüm noktasına ise 1999 yılında kült film olan, Stanley Kubrick gibi sinemanın dehalarından sayılan yönetmenin çektiği Gözleri Tamamen Kapalı filmiyle ulaştı. Oldukça cesur performans sergiediği filmde kocası Tom Cruise ile yeniden kamera karşısına geçti. Yine aynı filmde başrol oynayan çift 2000 yılında yollarını ayırdılar. 

2001 yılından itibaren bir çok sinema filminde karşımıza çıkan oyuncu, 2001 yılında Baz Luhrmann ın yönettiği Kırmızı Değirmen filminde Ewan McGregor ile başrol oynadı. Müzikal türündeki bu filmde, hem güzelliği hem de oyunculuk yeteneğiyle övgüler topladı. Aynı filmle oscara aday olmayı ilk kez hakeden güzel oyuncu, rakiplerinin karşısında kazanamadı. 2002 yılında Stephen Daldry ın yönettiği ve aralarında Meryl Streep Julianne Moore Ed Harris gibi güçlü oyuncu kadrosunun bulunduğu filmde dünya edebiyatının en önemli yazarlarından sayılan Virginia Woolf u canlandırdı. Bu film ile en iyi kadın oyuncu oscarını kucaklayan Kidman, daha sonra bir çok filmde oynadı. Bağımsız sinema deyince akla gelen ilk isimlerden olan Lars von Trier in Dogville filminde boy gösterdi. 

Diğerleri Avustralya Lion Boy Erased Kadın Affetmez Kutsal Geyiğin Ölümü Büyük Yalanlar gibi bir çok yapımda karşımıza çıkan oyuncu Destroyer gibi filmde de fiziksel değişikliklerle karakter oyunculuğununda üstesinden geldiğini göstermiştir.

Nicole Kidman
Nicole Kidman Paylaşımları