Ad Soyad
Serenay Sarıkaya
Doğum Tarihi
01.07.1991
Ülke
Meslek
Biyografi

1991 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Annesi Ümran babası Mustafa ile birlikte çocukluk yıllarını Antalya'da geçirmiştir. Fakat 6 yaşındayken çift boşanmıştır. Annesi ile İstanbul'a taşınmıştır. Çocukluk hayali olan oyunculuk ve modellik yapma hayali ile İstanbul'a taşındıktan sonra Ataşehir Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi tiyatro bölümüne girmiştir. 1 15 yaşında katıldığı bir güzellik yarışması tüm hayatını değiştirdi. Çek Cumhuriyeti'ne Türkiye'yi temsilen gitti ve jüri özel ödülünü kazandı. 18 yaşına geldiğinde yani 2010 yılında ise Türkiye Güzellik Yarışması'na katılmış ve yarışmada ikinci olmuştur.

Fakat 2010 yılından önce çeşitli projelerde yer alarak oyunculuk yapmaya başlamıştır. 2008 yılında Turkcell reklamında, daha sonra Şaşkın ve Plajda filmlerinde yer almıştır. Sinan Çetin filmi olan Plajda dışında, yine Sinan Çetin dizileri olan Peri Masalı ve Limon Ağacı dizilerinde yer almıştır. Çok kısa bir süre sonra ise esas tanınmasını sağlayan Adanalı dizisinde Sofia karakterine can vermiştir. Oktay Kaynarca'nın başrolünde olduğu dizide Kaynarca'nın kızını oynamıştır. 2010 yılında yarışmayı kazanmasıyla Dünya Güzellik Yarışması'na gitmeye hak kazanmış. Fakat oyunculuk yapmak istediği için yarışmaya gitmemiştir. 2010 yılında yarışmaya gitmekten vazgeçince, çocuk ve genç kız rollerinden sıyrılmasını sağlayan Lale Devri dizisinde Yeşim karakterini canlandırmıştır.

Oyunculuğunun yanı sıra dizinin bir bölümünde şarkı söylemesiyle adından sıkça bahsedilmiştir. Diziden kendi isteğiyle ayrılmış, 2013 yılında Behzat Ç: Ankara Yanıyor filminde yer aldı. Aynı yıl Çağatay Ulusoy ile birlikte başrolü paylaştığı Medcezir dizisinde Mira karakterini canlandırdı. Amerikan yapımı dizi The O. C'nin Türkiye uyarlaması dizide sesi ve oyunculuğuyla göz doldurdu. Artık herkes tarafından tanına ve sevilen Serenay Sarıkaya Mavi Jenas ve Elidor'un reklam yüzü oldu. 2016 yılında çokses getiren İkimizin Yerine sinema filminde Nejat İşler, Zerrin Tekindor gibi isimlerle başrol oynadı. 2017 yılında ise Ozan Güven, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç'la başrolleri paylaşacağı Fi, Çi, Pi kitap uyarlaması internet üzerinden yayınlanmaya başlayacak.

Serenay Sarıkaya
Serenay Sarıkaya Paylaşımları