Ad Soyad
Stefan Zweig
Doğum Tarihi
28.11.1881
Ölüm tarihi
22.02.1942
Ülke
Meslek
Biyografi

Zweig Avusturya Viyana'da zengin bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Bankacı bir anne ve tekstil üreticisi Yahudi bir ailenin çocuğudur. Küçük yaşlarda edebiyat ve şiire ilgi duyan Zweig, Goethe ve Beethoven'in kendi el yazılarının bulunduğu bir koleksiyon yapmaya başladı. Tüm sanatsal etkinlik ve yönelimleri sonucunda, Viyana Üniversitesi felsefe bölümünü okumaya başladı.

Üniversite boyunca yazmaya devam etti, ilk şiirlerini, yazılarını bu yıllarda yayınladı. Doktora derecesiyle üniversiteden mezun olduktan sonra, ailesinin işlerinde çalışmak yerine yazar olmayı seçmiştir. Çeşitli gazetelerde yazıları yayınlanmaya başlayınca ailesi de yazarlığını kabullenmiştir. Üniversiteden sonra Avrupa'nın çeşitli bölgelerine seyahat ederek önemli isimlerle tanışmıştır. Auguste Rodin, Rainer Maria Rilke, Romain Rolland ile tanışmış ve kendisini dünya çağında tanıtan eserlerini yazmaya başlamıştır. Birinci Dünya Savaşı çıktığında kendini vatansever adleden Zweig ülkesi için savaşmak için orduya kaydoldu. Fakat savaşın tahribatı, dehşetini gören Zweig değişmeye başladı ve savaş karşıtı eserler yazmaya başladı.

Ünlü eseri "Jeremiah" bu dönemde ortaya çıkmıştır. Savaş boyunca taşınarak İsviçre'ye yerleşmiştir. Fakat Avrupa'nın içine düştüğü durum, Hitler'in politikaları Zweig'i her geçen gün karamsar yapmıştır. Hitler'in yaktırdığı kitaplar arasında Zweig'in ünlü eserleri de vardı. 22 Şubat 1942 yılına kadar karamsarlık ve Hitler'in dünyaya egemen olacağı düşüncesiyle boğuşmuş ve sonunda dayanamayarak, karısıyla birlikte intihar etmiştir.

Stefan Zweig
Stefan Zweig Paylaşımları