Ad Soyad
Stephen Hawking
Doğum Tarihi
08.01.1942
Ölüm tarihi
14.03.2018
Ülke
Biyografi

8 Ocak 1942 yılında Oxford'da dünyaya geldi. Fizikçi, evrenbilimci, astronom ve evrencidir. Henüz 11 yaşındayken St Albans okulunagirdi. Daha sonra Oxford Üniversitesi Koleji'nde fizik öğrenimi almaya başlamıştır. Evrenbilim üzerine çalışmak için Cambridge'e gitmiş ve doktorasını vermiştir. Araştırma asistanı olduktan sonra, Gonville and Caius College'de profesör asistanı olmuştur. 1973 yılına kadar Gökbilim Enstitüsünde kalmış daha sonra Uygulamalı Matematik ve Kuramsal fizik bölümüne geçmiş, 1979 yılında Lucasian matematik profesörü olmuştur. Evrenin temel prensipleri, kara delikler, Genel Görelilik Kuramı, Kuantum Mekaniği alanında büyük çalışmalara imza attı.

Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı'nı birleştirdiği teorisi yüzyılın en büyük başarılarından biri olarak adlandırıldı. Kara deliklerin buharalaşarak görünmez olduklarını savunduğu, evrenin sonu ve başlangıcı olduğu çalışmaları bilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. 

Hawking 1960'lı yıllarda hayatını tamamen değiştirecek Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Doktorların yaşam süresinin kısa olduğunu söylemesine rağmen hayata tutundu ve çalışmalarına devam etti. Seini ve hareket kabiliyetini kaybettikten sonra, yazıları sese dönüştüren bilgisayara bağlı aracıyla iletişim kurmaya başladı. 1965 yılında İngiliz yazar ve eğitimci Jane Wilde ile evlenmiş ve çiftin 3 çocukları olmuştur. Fakat Hawking'in hastalığı ve diğer özel sebeplerle çift 1995 yılında boşanmıştır. 1995 yılında kullandığı bilgisayarın tasarımcısı David Mason'un eşi ve Hawking'in bakıcılarından olan Elaine Mason ile evlenmiş fakat 2006 yılında boşanmışlardır. 

Hawking Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere”, “Ceviz Kabuğundaki Evren”, “Zamanın Kısa Tarihi”i “Büyük Tasarım” "Zamanın ve Uzayın Doğası", "George ve Büyük Patlama", "George'un Kozmik Hazine Avı", "Benim Kısa Tarihim", "George ve Kırılamayan Şifre", "Evren'e Açılan Gizli Anahtar" kitaplarının da yazarıdır. Zamanın Kısa Tarihi tüm zamanların en çok satan bilim kitaplarından biridir.

Stephen Hawking
Stephen Hawking Paylaşımları