Orijinal Adı
1984
Tür
Konu

İlk basımı 8 Haziran 1949 yılında yapılan 1984, George Orwell 'ın yazdığı distopik türde romandır. Distopya türünün öne çıkan kitaplarındandır. Kitapta geçen kavramlardan bazıları (örneğin Big Brother) günümüz dilinde kullanılmaktadır. Orwell kşitabın adını 1984 koymadan önce 1980, 1982 gibi isimler düşünmüştür. Hatta ilk olarak adını The Last Man in Europe koymıştur.

Distopya türünde ünlü bir yazar olan Aldous Leonard Huxley , Orwell'ın Fransızca hocalığını yapmıştır. Orwell bu yönüyle Huxley'den esinlenmiştir dienilebilir. Yine ünlü bir yazar olan Anthony Burgess 1984'e ithafen 1985 isimli bir kitap yazmıştır. Kitabın ismi olan 1984 yılına gelindiğinde Antonin Mrkos isimli bir bilim insanı bir asteroid bulmuş ve asteroide 11020 Orwell adını vermiştir.

Kitap karamsar bir gelecekte baskıcı bir rejimle yönetilen Okyanusya toplumunu anlatır. Bu toplum faşist bir rejim tarafından yönetilir ve toplum Büyük Birader tarafından sınıflara ayrılmıştır. Bu sınıflardan ortada yer alan Doğruluk Bakanlığı çalışanı Winston Smith baş karakterdir.Winston gündelik yaşamında bazı şeyleri sorgulamaya başlar. Daha sonra Julia isimli bir kadınla tanışır. Kadınla yaşadıkları ve parti hakkında ki değişen fikirleri, totaliter rejimin tam tersidir.

Orwell kitap basıldıktan 7 ay sonra tüberküloz yüzünden vefat etmiştir. 21 Ocak 1950 tarihinde kitabın nasıl büyük bir üne kavuştuğunu göremeden ölmüştür.

 

1984
1984 Paylaşımları