Orijinal Adı
Aylak Adam
Ülke
Tür
Konu

Yusuf Atılgan'ın ilk kitabıdır. Kendini C olarak tanımlayan adamın, kendi iç hesaplaşması, geçmişte babasıyla ilişkisinin tüm ilişkilerine yansıması ve insan ilişkilerine dair mükemmel analizlerini anlatır. Çok parası olduğu halde kendini zengin olarak tanımlamayan C, kendini aylak olarak tanımlar. Ona göre zenginlik para sahibi olmak değildir.

C'nin sadece çok parası vardır, kadınlarla ilişkilerinde tutunamaz. Bir yerlerde bir aşkın O'nu beklediğini ve her an karşısına çıkma ihtimali olduğunu savunur. C hayatı boyunca çalışmamıştır, çalışmaya da ihtiyacı yoktur. Babasından kalan mirasla geçinen C, hayatına giren kadınlardan da korkar.

Herhangi bir beklenti veya bağlılık görmeye başladığı an kadınlardan kaçar. Annesiz büyümesi, babasıyla olan sorunlu ilişkisinin toplumsal yaşantısında ki rolü çok büyüktür. C'nin dört mevsim boyunca yaşadıkları, gözlemleri, kaçışları ve iç savaşı anlatılır. C bir gün Ayşe ile tanışır ve hayatındailk defa farklı duygular hissetmeye başlar. Fakat C dengesiz ve farklı düşüncelere sahip, zor bir adamdır. Kendi dünyasında yaşarken, o dünyaya kimseyi almak istemez. Bir kıskançlık sonucunda Ayşe'yi terk eder. Hayatına bir zaman sonra yine biri girer; fakat C yine aradığı aşkı bulamamıştır. Sokaklarda aylak aylak dolaşmaya devam eden C, sinemaya giden insanları, sokakta dolaşanları, sevgilileri analiz eder. Ona göre hayatın akışı saçmalıklarla doludur. Bir insanın ismi ona göre saçmalıktır. Aynı şekilde bir kadının evliliği de saçmadır. Kendini hiçbir yerde konumlandıramayan C'nin hayatına tekrar Ayşe girer. Kaldıkları yerden devam ederler.

Fakat C yine mutlu değildir. Çünkü Ayşe aradığı kadın değildir, beklentilerini karşılamaz. C'den onun asla arzu etmediği bir hayatı yaşamasını arzular Ayşe. C yine hiçbir şey demeden Ayşe'yi terk eder. Fakat C vazgeçmemiştir. Bir gün aradığını, iç sıkıntısını yok edecek olan o duyguyu bulacağından emindir. Bunun için aylak adam olmaya devam edecektir. Çünkü Bay C'ye göre “ kaldırımdan taşan kalabalıkta onunla karşılaşabilirdi…”

Aylak Adam Yazarı

Yusuf Atılgan epikse

Yusuf Atılgan

Doğum Tarihi 27.06.1921

Meslek Yazar

Aylak Adam Yayıncısı

Yapı Kredi Yayınları epikse

Yapı Kredi Yayınları

Kuruluş Yılı 31.12.1992

Faaliyet Alanı Yayınevi

Aylak Adam
Aylak Adam Paylaşımları
Sinemsi epikse

Sinemsi

Şehir gizli

Doğum Tarihi gizli

Meltem Alamaslı epikse

Meltem Alamaslı

Şehir İstanbul (Anadolu)

Doğum Tarihi 08/06/1991