Orijinal Adı
Страна белых лилий
Adı
Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Ülke
Tür
Konu

Rus yazar Grigory Petrov tarafından yazılan eserin, 1923 yılında ilk basımı yapılmıştır. Yazar çeşitli zamanlarda Finlandiya'ya seyahatler yapmış ve orada gözlemlediklerini yazmıştır. Yazarın ilk seyahatlerinde adeta çökmüş ve yozlaşmış bir ülke olan Finlandiya'nın geçirdiği dönüşümü anlatmıştır. Ülkenin kurtuluş mücadelesi, halkın yaşadıkları ve Johan Vilhelm Snellman gibi aydınların ülke için savaşmalarını anlatmıştır.

Finlandiya sağlık, eğitim, kültür, ekonomi ve tüm toplumsal yapılarda dödüşüm yaşamıştır. Bu dönüşüm büyük çalışmaların ve fedakarlıkların ürünüdür. Petrov tüm bu değişimi gözlemlediği örneklerle anlatmıştır. Petrov aslında eski bir papazdır. Papazlıktan kovulduktan sonra yazarlığa başlamıştır. Yazarlığı döneminde Bolşevik Devrimi gerçekleşmiş ve Petrov Rusya'dan kaçmıştır. Bazı zamanlarda Finlandiya'ya yolu düşmüştür. Snelman isimli aydın bir düşünür tüm Finlandiya halkının ülkesini aydınlatması için harekete geçirir. Halk aydınların desteğiyle her alanda topyekun kalkınmaya başlar.

Kitap ilk defa Saraybosna'da basılmış ve daha sonra pek çok dile çevrilmeye başlanmıştır. Türkiye'de de ilk basıldığı anda çok beğenilmiş. Türk kadın hareketi liderlerinden biri olan Şukufe Nihal Hanım'a da ilham vermiş ve 1935 yılında Finlandiya adlı kitabın basılmasına neden olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'de eseri okumuş ve çok beğenmiştir. Kitabı o kadar beğenmiştir ki okullarda okutulmasını istemiş, eser öğretmenlere ücretsiz dağıtılmıştır.
 

Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Beyaz Zambaklar Ülkesinde Paylaşımları