Orijinal Adı
Brief Einer Unbekannten
Adı
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Ülke
Konu

Stefan Zweig bu kitabı 1920 yılında yazmıştır. Bir kadının bir adama olan karşılıksız sevgisini ve bunun nasılda olağan olduğunu anlatır. Çok küçük yaşlarda gördüğü bir adama karşı ölümsüz bir aşka düşen kadın, gönderenin olmadığı mektuplar yazmaya başlar. Bu mektuplarda saf aşkını ve insan ilişkilerine de vurgu yapar. Aşık olduğu adamla ilk karşılaşmalarını, onu görmek için nasıl çabaladığını ve başlangıçta küçük bir kız çocuğuyken nasıl saplantılı bir aşığa evrildiğini mektuplarda anlatır.

Genç bir yetişkin olmaya başlarken annesinin evlenerek başka bir yere taşınmaları, kadının dünyasını başına yıkar. Ailesiyle hiç bir problemi olmamasına rağmen taşındıkları Viyana'dan geri dönmek ister. Çünkü aşık olduğu adam orada yaşıyordur. Aşık olduğu adamla tanışması, onunla ilişki yaşaması ise onu bambaşka bir yola sokar. Çalkantılı ilişkisi, saplantılı aşkı ve yaşadıklarını anlatıyor.

Mektuplar kadının kimseyi suçlamadan yazdığı itiraflar, saplantısından kurtulmak istemesi ama yapamamasının beyanı gibidir. Seven bir kadın ve onun tam tersi bir erkeğin hikayesidir aynı zamanda. O'nu önemsemeyen, hatta kadının O'nu sevdiği gibi asla sevmeyecek olan bir ilişkinin hikayesidir. Gizemli kadın mektubun hiç bir sayfasında kimseyi suçlamaz. Kurtulmayı çok istemesine rağmen hiç bir zaman kurtulmayı başaramamıştır.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Paylaşımları