Orijinal Adı
Geschicte Eines Untergangs
Adı
Bir Çöküşün Öyküsü
Ülke
Tür
Konu

Hikaye Fransa'da aristokrat olan bir kadını anlatır. Hikaye gerçek bir öyküdür. Madame de Prie güçlü bir kadınken daha sonra gözden düşer ve Normandiya'ya sürgüne gönderilir. Tüm hayatı sarayda geçmişken böyle bir sürgün hayatını tamamen değiştirir. Normandiya'da da bu şatafatlı hayatını sürdürmeye çalışır. İlgiye ve sürekli eğlenceye, entrikalara alışkın olan Madame eski günlerini canlandırmak için bir oyun oynamaya başlar.

Madame ilk zamanlar burada çok iyi hisseder. Sahip olduğu maskeleri ve kıyafetleri çıkararak kuş gibi özgürleşir. Fakat daha sonra Paris'te yaşadığı hayatın esas hayatının anlamı olduğunu keşfeder. Geri dönmek için krala mektup yazar. Fakat kral bu şatafatlı yaşamı yüzünden onu sürgün ettiğini yazarak kabul etmez. Fakat iki yıl içinde dönüşü için bir karar vereceğini de ekler. Papazla birlikte olduğu bir anda papazın yeğenini eski günleri için kullanmaya karar verir. Emretmek amacıyla kulllanacağı çocuğu eğitim maksatıyla yanına aldırır.

Prie çocuğa adeta köle gibi davranır. Fakat bir zaman sonra çocuk artık onu dinlemez, emirlerine itaat etmez hale gelir. Yine bir gün emirlerine karşı gelince kavga etmeye başlarlar ve çocuk Prenses'i döver. Prenses bir bunalıma girer ve yaşadıklarının ölümden beter olduğunu düşünerek, intihar etmeye karar verir. Fakat intihar ederken bile şatafat düşünür ve planını hazırlar. Paris'e balo yapacağına dair haber yollar. Baloda bir tiyatro olacağını ve herkesin gelmesini yazar. Tiyatro tek kişilik bir oyundur. Bu oyunun başrolünde Prenses yer alır. Oyun boyunca öleceği tarihin 7 Ekim olduğunu söyler. Böylece öleceği günü bildiğini düşünecek insanlar arasında adı her zaman anılacaktır. Oyun sonunda kendini bıçaklar ve 7 Ekim tarihini beklemeye başlar.

Fakat ölümü beklemek ona çok zor gelir. Şatoya papazın yeğenini çağırır ve birlikte olurlar. Ertesi gün bir gün daha kalması koşuluyla tüm servesti çocuğa bırakma sözü verir. Paraya ulaşma hırsında olan çocuğa Paris'e götürmesi için bir kutu verir. Fakat daha fazla dayanamayan Prenses kutudaki tüm zehri içerek ölür. Ölüm haberi Paris'e ulaştığında ise anlık bir şaşırmadan sonra herkes hayatına devam eder. İsmi Prenses'in düşündüğü gibi yıllarca anılmayacak, hatta öldüğü gibi unutulacaktır.

Bir Çöküşün Öyküsü Yazarı

Stefan Zweig epikse

Stefan Zweig

Doğum Tarihi 28.11.1881

Meslek Yazar

Bir Çöküşün Öyküsü Yayıncısı

İş Bankası Kültür Yayınları epikse

İş Bankası Kültür Yayınları

Kuruluş Yılı 31.12.1956

Faaliyet Alanı Yayınevi

Bir Çöküşün Öyküsü Çevirmeni

Regaip Minareci epikse

Regaip Minareci

Doğum Tarihi 01.01.1955

Meslek Çevirmen

Bir Çöküşün Öyküsü
Bir Çöküşün Öyküsü Paylaşımları
seda epikse

seda

Şehir İstanbul (Anadolu)

Doğum Tarihi 05/07/1990

Alper Badem epikse

Alper Badem

Şehir gizli

Doğum Tarihi gizli