Orijinal Adı
To Kill a Mockingbird
Adı
Bülbülü Öldürmek
Ülke
ABD
Tür
Konu

Yazar Harper Lee 'nin 1960 yılında ilk defa basılan eseri Bülbülü Öldürmek 1961 yılında Pulitzer Kurgu Ödülü’nü almıştır. Yazar eseri geçmişte yaşadığı deneyimlerden esinlenerek yazmıştır. Henüz 10 yaşındayken yaşadığı Alabama'da gözlemlediklerini romanlaştırmıştır. Romanda yaşanılanlar ve karakterler yazarın hayatından kesitler içerir. Kitapta tıpkı yazarın çocukluğu gibi Alabama'da geçer. Dönemin koşullarını ve siyasi, politik yönünü içerir. Roman bir çocuk karakter olan Scout Finch'in ağzından anlatılır.

Scout Finch yaşıtlarına göre olgun bir çocuktur. Aynı şekilde büyük bir ahlaki ve vicdani erdeme sahiptir. Günleri ağabeyi Jem ve komşu çocuğu Dill'le birlikte geçer. Kitabın ilk bölümü de bu üçlünün birlikte geçirdiği yaz tatili ve sonunda okulun açılışını anlatıyor. İkinci bölümde ise ailenin babası Atticus'un bir siyahiyi koruma mücadelesi Scout'un gözünden anlatılır. Irkçılığın doruklarda olduğu yıllarda böyle bir mücadele içinde olan aile ve siyahinin yaşadıkları çocukların bakış açısıyla anlatılmıştır. Atticus Finch insan hakları için mücadele eder.

Roman 1960'da yayınlanır ve hemen 2 sene sonra filme uyarlanır. Atticus rolünü canlandıran Gregory Peck rolüyle “En iyi Erkek Oyuncu” Oscar ödülünü almıştır. Ünlü Amerikalı yazar Truman Capote ile Harper Lee çocukluk arkadaşıdır. Romandaki Dill karakteri Capote'den esinlenilerek yazılmıştır. Bülbülü Öldürmek yazarın ilk ve son eseridir.

 

Bülbülü Öldürmek
Bülbülü Öldürmek Paylaşımları