Orijinal Adı
Brave New World
Adı
Cesur Yeni Dünya
Tür
Konu

İngiliz yazar Aldous Leonard Huxley 'in 1931 yılında yazdığı roman, 1946 yılında yayımlanmıştır. Huxley bu roman ile meşhur olmamış, aksine daha öncesinde kendini ispatlamış bir yazardır. Roman yazarın beşinci eseridir. Huxley kitabı yazmadan önce ve yazarken Yevgeni Zamyetin ve ünlü eseri Biz 'den etkilenmiştir. Türkiye'de ilk defa 1999 yılında basımı yapılmıştır. Roman gelecek zamanda Londra'da geçer. Tüm dünya düzeni değişmiştir. Nüfus, eğitim, teknoloji baskıcı bir iktidarla yeniden şekillenmiştir. Bu yönetim ve teknoloji sayesinde savaş dünyadan silinmiştir.

Çocukların çok küçük yaşlarda uykudayken eğitilir, kadınlar bir üreme teknolojisi ürünü olan haplarla ürememeye başlamıştır. Toplumda genel bir düzen hakimken aile, aşk, sanat gibi insana ait, insan ürünü olan duygu ve olgular silinmiştir. Toplumda artık önemli olan tek şey zevktir. Kadınlar artık doğum yapmaz, anne ve baba olmak ayıp ve ahlak dışı olarak görülür.  “Herkes herkes içindir” toplumun tek gayesidir. Herkes çalışır ve herkes mutlu olmak zorundadır. Romanın kahramanlarından olan Bernard Marx'da bu düzende yaşayan beta seviyesinde bir psikologtur. Helmholtz Watson bir alfa birey olmakla birlikte, topluma karşı kendini mutsuz hisseder. Herkes gibi küçük yaşlarda uykuda şartlanmasına rağmen kendinde bir anormallik hisseder.

 
Bu düzen dışında yaşayan insanlara vahşi denilmektedir. Joe'da vahşi bölgede büyüyen biridir. Fakat Joe vahşiler arasında da kabul görmez. Çünkü annresi vahşi değildir. Çeşitli olaylardan sonra Joe ve annesi sonunda it oldukları modern dünyaya gelirler. Fakat Joe bu dünyaya da ait değildir. Aşık olduğu kadın Lenina aşkını anlamaz, asla da anlamayacaktır. Çünkü o modern toplumun verdiklerinden dolayı mutlu ve şartlanmıştır. Modern dünyada yaşlanmanın önüne geçilmiştir. Kimse yaşlanmaz. Yaşlılık aşılarla yok edilir. Bir insan çok yaşlı olmasına rağmen fiziksel görüntüsü oldukça genç görünür.

Ölüm olgusunun sıradanlaşması için insanlar henüz çocukken şartlandırılır. Ölümden sonra da insanlardan fayda sağlanır. Yakılan bedenlerden potasyum sağlanır. İşte böyle bir dünyaya gelen John ülkede büyük bir ilgiyle karşılanır. O artık herkesin peşinde olduğu biridir. Fakat aynı şey John için geçerli değildir. Modern dünyadan nefret eder, kurallarına, insanlarına alışamaz. Yeni dünya düzeninde yaşayan insanların mahkum gibi olduklarını ve aslında özgür olmadıklarını savunur. John için burası hayal kırıklığından başka bir şey değildir. Tüm bu ilgiden ve yapaylıktan kaçar. Fakat yaşadıkları ve bu yeni dünya düzeni peşini bırakmayacaktır.


 

Cesur Yeni Dünya
Cesur Yeni Dünya Paylaşımları