Orijinal Adı
Die Verwandlung
Adı
Dönüşüm
Konu

İlk kez 1915'te "Die Weissen Blaetter" adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Franz Kafka 'nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür ve yayımlanmasının üzerinden nerdeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır. 17 Ekim 1912'de Felice Bauer'e gönderdiği mektupta Kafka Amerika romanı üzerinde çalıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkıldığını ve yataktan kalkamaz hale geldiğini, bu nedenle bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte böyle ortaya çıkar. Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa'nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

(Tanıtım Bülteninden)

Gregor Samsa topluma karşı ve özünde kendine karşı yabancılaşmış bir bireydir. Her zaman gördüğü kabuslarından uyandığı bir sabah kendini bir böcek olarak bulur. Hayal gördüğünü düşünse de zamanla hepsinin gerçekleştiğini kabul eder. İşe gitmek ister. Fakat saat için çok geç kalmıştır. Üstelik bacakları yerine bir sürü örümcek bacaklarına sahiptir. Yataktan kalkmaya çalışsa da vücudu buna izin vermez. Geç kaldığını düşünen annesi kapıyo vurmaktadır. Uyanması için bağırır, Gregor Samsa onu başından atmak için bir şeyler söyler.

Yataktan kalmak için büyük çabalar verir ve sonunda kalkmayı başarır. Daha sonra eve patronu gelir, bazı sorular sorsa da Gregor artık konuşamadığı için cevap veremez. Kapıyı açtığında ise öfkeli patronu korkudan evden kaçar, annesi baygınlık geçirir. Babası ise sopayla odaya geri girmesi için vurmaya başlar. Sadece kız kardeşi Grete yardım eder. Odaya onun için yemek getirir. Fakat bu yemekler eskisi gibi değil, bir hayvanın yiyeceği şekilde kokuşmuştur.

Annesi odaya adımını atmaz. Babası her defasında sopayla onu dövmeye gelir. Babasının darbeleri sonucu Gregor oldukça hasta düşer. Vücudu yaralarla kaplıdır ve artık yemez olmuştur. Gregor yaşadığı bu süreçte kimseden destek görmez.

Çalışırken ve her şey yolundayken çok iyi davranan annesi, yüzünü bile görmeye katlanamaz. Kız kardeşi bu dönüşümden sonra ilk zamanlar iyi davransa da dada sonra, düşmanca hareketler sergilemeye başlar. Aile kendi içinde Gregor'u sokağa atma kararı verir. Tam bu karardan sonra evin hizmetlisi konuşmaya başlar. Gregor öldüğü için onu çöpe attığını söyler.

Dönüşüm
Dönüşüm Paylaşımları