Orijinal Adı
Fahrenheit 451
Ülke
ABD
Konu

Bilim kurgu tüünün önde gelen yazarlarından olan Ray Bradbury 'nin 1951 yılında basılan eseri Fahrenheit 451, totaliter bir rejimin hakim olduğu dünyayı anlatan distopik bir kitaptır. Karamsar bir gelecekte insanlar artık kitap okumazlar, evlerde veya herhangi bir alanda kitap bulundurmak yasaktır. Yazarın kitabı oluşturumasında kendi yaşadığı bir olay ön ayak olmuştur. Bradbury ve arkadaşı yürüken polis tarafından durdurulur. Polisle karşılıklı bir diyaloğa girerler, polis sadece yürüyü yürümedikleriyle ilgili sorular sorar. Polis memuru evet cevabına karşılık bir daha yapmayın yanıtını verir. Bu olaydan etkilenen yazar itfaiyeci ile ilgili hikayesini oluşturur.

İtfaiyeci hikayesi daha sonra çok sevdiği kitaplarla ilgili değişmeye başlar. Kitabı yazmayı çok isteyen yazarın maddi durumu kötü olduğu için, son halini bozuk paralarla bir kiralık daktilo odasında yazar. Fakat kitap yazıldıktan sonra sorunlar devam eder. Dergi veya gazeteler politik baskılar nedeniyle kitabı yayımlamak istemezler. Ünlü erkek dergisi Palboy'un sahibi Hugh Hefner kitabı yayınlamak isteyen tek kişi olur. Bu tuhaf karşılaşma kitabı ve Bradbury'i tüm dünyaya tanıtır.

 

Baskıcı bir rejimin yönettiği dünyada insanların bilgisiz olması için kitap okumaları ve bulundurmaları yasaklanır. İnsanlar kitap yerine televizyon şovlarını izler. Bu televizyon şovları da yönetim tarafından hazırlanır. İtfaiyecilik mesleği kitap yakmaya dönüştürülür. Artık onlar yangını başlatanlar olmuştur. Kitabın ana karakteri Guy Montag'da eşiyle birlikte sorgulamadan yaşayan bir itfaiyecidir. Eşi Mildred ile birlikte tek dertleri ev kredisini ödemektir. Fakat bir gece komşuları küçük kız Clarisse'yi fark eder ve onunla çeşitli anlarda sohbet etmeye başlar. Bu karşılaşma hayatını geri döndürülemez bir şekilde değiştirir.

Hayatını ve düzeni sorgulamaya başlayan Montag için eşi Mildred ve şefi Beatty büyük bir sorun olur. Montag kendini ararken bir yandan büyük sorunların içine düşer. Yazar uzun bir süre kitabın adını düşünmüş en sonunda itfaiyeyi arayarak kitapların tutuştuğu sıcaklık derecesini sormuş. Sonunda Fahrenheit 451 cevabını alınca isimden tatmin olmuş. Kitap sadece yaşadığı döneme değil geleceğe de ışık tutmuştur. Günümüz dünyasının giderek kitaptan uzaklaşması, televizyona ve diğer medya araçlarına daha çok bağımlı olması buna örnektir.

Fahrenheit 451
Fahrenheit 451 Paylaşımları