Orijinal Adı
Of Mice and Men
Adı
Fareler ve İnsanlar
Ülke
ABD
Tür
Konu

Orijinal adı Of Mica and Men olan kitap John Steinbeck tarafında yazılmış, 1937 yılında ilk basımı yapılmıştır. Steinbeck 1920'li yıllarda çiftliklerde çalışmış, bu hikayeyi de yaşadıklarından yola çıkarak yazmıştır. Kitap ilk çıktığı andan itibaren en çok sansüre uğrayan eserlerden biri olmuştur. Kullandığı dil ve üslup sansüre uğramıştır. Amerika'da bulunan tüm okullarda kitabın okunması zorunludur.

Kitap zeki George Milton ile onun tam tersi kişilik ve fiziksel özelliklere sahip Lennie Small'un trajik hikayesini anlatır. Lennie güçlü ve kuvvetlidir, fakat saf ve bir çocuk aklına sahiptir. George tam tersi oldukça zeki ve akıllıdır. Hikaye Büyük Buhran zamanında geçer. Lennie ve George Lennie yapmış olduğu hatalar yüzünden bulundukları yerden göçmüş ve çiftliklerde iş aramaya başlamıştır. Kaliforniya Salinas Vadisi'nde yer alan bir çiftlikte iş bulur ve çalışmaya başlarlar. Lennie başını belaya sokmasın diye George sürekli onu kollar. Lennie safça duygularla yaptığı bir harekettten sonra, çiftlikte başını belaya sokar. Lennie yaptığı şey yüüznden çiftlikte çalışan diğer insanlar tarafından büyük tepkiyle karşılaşır. Çalışanlar Lennie'yi linç etmeye kalkışır. George ise arkadaşını bu durumdan çıkarmak için, hiç yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda kalır.

George ve Lennie dışında kitabın diğer karakterleri Candy, Curley, Slim, Crooks, Whit, Carlson, Patron, Clara Teyze'dir. Candy elini çalışırken kaybetmiş ve Lennie ile George'un çiftlik kurma hayallarine dahil olmak ister. Curley patronun eski boksör ve kavgacı oğludur. Slim herkesin saygı duyduğu usta başıdır. Crooks çiftliğin tek siyahi çalışanı olup ayrımcılığa maruz kalır, diğerlerinden ayrı yerde yatar. Kitap yayımlandığı tüm ülkelerde kült olmuş, pek çok toplumsal eleştiriyi ve insan doğasını anlatmıştır. Özellikle yalnızlık kitabın odağında yer almıştır. Kitapta yer alan karakterlerin çoğu ekonomik yönden zayıf oldukları için güçsüzdür, Lennie ise herkesten iri ve güçlü olmasınba rağmen akli dengesizliği yüzünden güçsüzdür. George ile aralarında ki bağın temel nedeni de yalnızlıktan kaçışdır.

Steinbeck eserini hem bir roman hem de tiyatro oyuncu olacak şekilde yazmıştır. Kitap aynı zamanda üç perdeden oluşan bir oyundur. Kitabı yazarken aynı anda diğer kült kitabı Gazap Üzümleri 'ni yazmıştır. Kitabın ilk adı Something That Happened'dır. Daha sonra Steinbeck Robert Burns'un bir şiiri olan To a Mouse'u okur ve kitabın adını değiştirir. Kitap pek çok defa sinema ve televizyona uyarlanmıştır.

Fareler ve İnsanlar
Fareler ve İnsanlar Paylaşımları