Orijinal Adı
Animal Farm
Adı
Hayvan Çiftliği
Ülke
Tür
Konu

George Orwell mizah türünde yazdığı orijinal adı Animal Farm olan kitap ilk olarak, 1945 yılında basılmıştır. Fakat kitap 1950'li yıllardan sonra ünlenmeye başlamışl, Türkiye'de de ilk defa 1954 yılında basılmıştır. Hayvanlar üzerinden yaşanılan toplumları anlatan fabl türündeki eser, Stalinizme eleştiri niteliğindedir. Üstelik tasvir ettiği toplum evrensel bir toplum öngörüsüdür. Kend türünde bir kült haline gelmiştir. Genel geçer eleştirleri dışında, roman dönemin Rusya yönetim biçimine, Stalin'e, sosyalizme eleştiri niteliğindedir. Anlattıklarına rğmen her zaman sosyalist olduğunu savunan Orwell, esasen Stalin ve onun gibi totaliter rejimlere değinmiştir.

Roman yayınlandıktan kısa üsre sonra büyük bir başarı lede etmiş ve neredeyse her dile çevrilmeye başlanmıştır. Çizgi filmi yapılmış ve 1999 yılında filmi yapılmıştır. Türkiye'de Halide Edib Adıvar 'ın çevirisiyle ilk baskısı yapılmıştır. 1996 yılında Retro Hugo Ödülü'nü  almıştır.

Romanda bir çiftlikte gerçekleşen hayvanların devriminden sonra yaşanılanlar anlatılır. Hayvanlar devrimle, insanların yönetimini ele geçirmiştir. Tüm hayvanların eşit olacağı bir toplum tasarlanmıştır. Fakat yeni liderler, kafalarına göre yasalar hazırlamaya ve devrimin esas amacından uzaklaşmaya başlarlar. Zamanla yeni yönetim, insanların yönetimiyle aynı olmaya, hatta daha kötü ve baskıcı yönetmeye başlar. Romandaki her karakter, tipleme, yönetim biçimini, lideri, yasaları sembolize eder.

Hayvan Çiftliği
Hayvan Çiftliği Paylaşımları