Orijinal Adı
IKIGAI
Konu

Japonların uzun ve mutlu yaşama sırları her zaman ilgi çekmiştir. Bu mutluluk anlık veya günlük değil, bir yaşam felsefesidir. Japonya'da bulunan Okinawa adlı yerde yaşayan insanlar yaş ortalamasıyla dünyanın en uzun yaşayan insanlarını barındırıyor.  İşte bu bölgede yaşayan halkla röportajlar yapılmıştır. Yazarlar adada konuştukları kişilere yaşam sırlarını sordu. Yani ikigailerini. Ada halkının yaşam sırlarını, hikayelerini derleyerek kitap haline getirirler.

Burada yaşayan halkın sırrı da tam burada başlar. İkigai. İkigai aslında iki kelimeden oluşur. İki hayat anlamına gelir. Gai ise amaç anlamına gelir. İki kelimenin birleşimi olan ikigai ise bir amaca derin bir bağla bağlanmak anlamına gelir. Bu amaç her gün uyanma sebebi olur ve hayatınla ilgili neden sorularına cevap verir. Bu amaç hayata bir değer katar, hayatı anlamlı kılar.

Hayatta herkes kendi ikigaisine sahip olabilir. İkigaiye sahip olmak için, kişinin kendini yaparken mutlu edecek gayeye ulaşması gerekir. Kişinin yaparken heyecanlandığı, mutlu olduğu ve çok iyi yaptığı şey ikigainin kendisidir. Bu gaye bulunduğu anda artık hayatta mutlu olmanın yolu da açılmış olur. Üstelik dünyanın her yerinde yaşayan insan kendi ikigaisini bulabilir. Japon kültürüne dahil olmak şart değildir. Herhangi bir kültürde de insan hayat gayesini arayıp, bulabilir.

IKIGAI
IKIGAI Paylaşımları