Orijinal Adı
Le Petit Prince
Adı
Küçük Prens
Ülke
Konu

Yazarın ağzından ve sonrasında Küçük Prens'in ağzından geçer hikaye. Yazar uçağının arıza yapması nedeniyle zaruri Sahra Çölü'ne iner. Çölde karşılaştığı Küçük Prens yazara kendi hayat hikayesini anlamaya başlar. Küçük Prens B612 Asteroidinde yaşar. Etrafında ondan başka kimse yoktur.

Bir tek yanında çok sevdiği gülü vardır. Çok sevdiği gülüne bakabilmek için diğer gezegenleri keşfe çıkar. Coğrafyacı, fenerci, kral, sanatçı, sarhoş, iş adamının sahibi olduğu tüm gezegenleri görür. Hepsinde de çok mutsuz olur. Kral hakimiyet ve güç arzusuyla yanıyordur. Sanatçı her şeyden kendini üstün görüyordur. İş adamı sadece tüketmek ve satın almak istiyordur. Küçük Prens son olarak dünyaya uğrar. Dünya diğerlerinden daha fazla şey gördüğü yerdir. Çünkü hem bir sürü insan vardır hem de çok büyüktür.

Fakat dünya diğerleri gibi Küçük Prens'i mutsuz etmiştir. Büyüklerin dünyası ona çok saçma ve acımasız gelmiştir. Kitap ilk basıldığında sadece Fransızca ve İngilizce'ydi. Şimdi ise 2010'dan fazla dile çevrilmiştir. Sinemaya, tiyatroya tüm sanat dallarına uyarlanmıştır. Ayrıca yazar ve Küçük Prens resmi Fransız 50 frankların üzerine basılıdır. Yıllarca telif hakkını Mavibulut Yayıncılık elinde bulundurmuştur. 2015 yılında telif serbest kalmış ve 200'den fazla yayın evi yayımlamaya başlamıştır.

Küçük Prens
Küçük Prens Paylaşımları