Orijinal Adı
Kürk Mantolu Madonna
Ülke
Tür
Konu

Kürk Mantolu Madonna 1943 yılında Sabahattin Ali tarafından yazılan romandır. Maddi yönden hayatı boyunca sıkıntı yaşayan Sabahattin Ali, ilk olarak Hakikat gazetesinde yayınlanması için kitabı Büyük Hikaye adıyla sunmuştur. Fakat gazetenin sahibi hikayeyi yayınladıktan sonra, beğenilmediğini söyleyerek parasını bile vermemiştir. Romanın esas karakterlerinden biri olan Maria Puder aslında Sabahattin Ali'nin kendi hayatında karşılaştığı biri, gerçek adı ise Frolayn Puder. Sabahattin Ali askerdeyken bu romanı yazmıştır. Maria Puder ve Raif Efendi'nin hikayesinin alatıldığı roman, 2016 yılında Penguin yayınevi tarafından ingilizceye çevrilerek yayınlanmıştır.

Romanda babası tarafından Berlin'e gönderilen Raif Efendi'nin Maria Puder adlı kadınla tanıştıktan sonra hayatı anlatılır. Raif Efendi sanata adeta aşıktır ve Berlin'de günlerini sanat galerileri gezerek geçirmektedir. Yine bir galeride gezerken bir tabloya rastlar ve resmedilen kadına hayranlık duymaya başlar. Bir gün yine tabloyu görmeye gittiğinde, yanına tablonun sahibi Maria Puder gelir. Raif Efendi ve Maria Puder'in hayatı bu karşılaşmadan sonra geri dönülemez şekilde değişir. Raif Efendi hayatı boyunca yalnız hissetmiş, çekingen bir adam, Maria Puder ise erkeklerden uzak duran bir kadındır.


Tabloda resmedilen kadın aslında Maria Puder'in kendisidir. Raif Efendi ile iyice yakınlaşan Maria Puder, sonunda tam Raif Efendi'ye hislerini açıklayacak ve birlikte olacakları sırasında Ankara'dan babasının vefat haberi gelir. Uzun bir süre uzaktan mektuplaşarak iritbatı korurlar. Fakat bir gün aniden mektuplar kesilir. Ümidini kaybeden Raif Efendi ise sevmediği bir kadınla evlenir, işe girer ve çocukları olur. Fakat hayatı boyunca da yalnız ve mutsuz olur. Yıllar sonra ise Maria Puder ile ilgili tüm gerçekleri öğrenecektir.
 

 

Kürk Mantolu Madonna
Kürk Mantolu Madonna Paylaşımları