Orijinal Adı
Kuyucaklı Yusuf
Ülke
Tür
Konu

Sabahattin Ali 'nin yazdığı bu roman 1937 yılında yayımlanmıştır. Roman dönemine göre diğer eserlerden ayrılır. Batılılaşma ile ilgili yazılan eserlerden farklı olarak, köy insanın yaşantısı sıkıntıları anlatılmıştır. Kitabın baş karakteri Yusuf Köylü fakir bir gençtir. Ailesi çok küçük yaşlarda ölmüştür. Bu yüzden Yusuf insanlara karşı hep mesafelidir. Gençliğinden bu yana sevdiği Muazzez ile evlenmiştir. Muazzez kaymakamın kızıdır. Kaymakam kızı gibi iyi niyetliyken annesi Şahende Hanım tam tersi art niyetli ve sürekli kötülük düşünür.

Köyün kabadayısı oaln Şakir'de aynı şekilde kötü niyetli biridir. Kuyucak'ta geçen hikayede Yusuf Kaymakam tarafından küçük yaşlarda evlat edinilir. Küçük kızı Muazzez ile birlikte kardeş gibi büyürler. Yusuf yaşadıklarından dolayı okulda tutunamaz, Şahende Hanım'da Yusuf'a çok kötü davranır. Böyle bir ortamda büyüyen Yusuf, zamanla Muazzez'e aşık olur. Öyle büyük bir aşk hissederki herkesten kötü annesinden bile onu korumak ister. Kasabaya gittikleri bir gün Şakir, Yusuf'un yanında Muazzez'e laf atar. Bu nedenle Yusuf Şakir'i döver.

Şakir bu dayağı hayatı boyunca unutmazi aynı zamanda Muazzez takıntısı olur. Bir plan yapar. Plana göre Kaymakam kumar oynayacak ve borca girecektir. Gerçekten de öyle olur, Kaymakam kumar yüzünden çok borca girer. Şakir borca karşılık kızını ister, Kaymakam kabul eder. Bunu duyan Yusuf bu işe bir şekilde engel olur, borcu öder. Fakat Şakir yine durulmaz bu sefer cinayet işleyecek kadar gözünü karartır. Bu sırada Yusuf'un hiç beklemediği bir şey olur. Muazzez Yusuf'a ona çok aşık olduğunu söyler. Yusuf'un tüm hayalleri gerçek olmuştur. Bir yanda anne Şahende bir yanda Şakir'işn kötülükleri arasında gizlice evlenirler. Babları her zaman yardım eder. Fakat kaymakam kalp krizi geçirip ölünce her şey değişir. Şahende ve Şakir intikam için Yusuf'u uzaklara, Muazzez'i ise kötü yollara itmişlerdir. Tüm bunları öğrenen Yusuf sonunda dayanamayıp tüm kötülüklere kendi eliyle son verir.

Kuyucaklı Yusuf
Kuyucaklı Yusuf Paylaşımları