Orijinal Adı
Alabardas, Alabardas, Espingardas, Espingardas
Adı
Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler
Ülke
Tür
Konu

"Silah sanayinde neden hiç grev olmaz?" Saramago, ömrünün sonlarına doğru kafasını kurcalayan bu soruya yanıt aramak için, tamamlayamadığı bu son romanına başlıyor. Romanın çıkış sorusu son derece yaşamsal ve güncel bir etik anlam taşımaktadır: Silah üreten fabrikaların karanlık geçmişi, her türlü grev girişiminin kanlı bir şekilde bastırıldığını göstermektedir. Silah fabrikalarında hiç durmayan ve zorla sürdürülen bu üretim, aslında dünyada asla bitmeyen savaşları da temsil etmektedir.

Bir silah fabrikasında çalışan ve ağır silahlar bölümüne terfi etmek dışında bir amacı olmayan Artur, acaba idealist karısı Felícia'nın peşinden gidip, görev aşkıyla çalıştığı fabrikanın İspanya İç Savaşı'nda oynadığı karanlık rolü deşifre edecek midir? Yani Saramago'nun metinlerinde sıkça vurguladığı bir ilkeyi, "çöküş koşullarında bir erdem isyanı başlatmayı" başarabilecek midir?

Saramago'nun romanı yazma sürecinde aldığı notlar, usta bir yazarın romanını kurgularken aklından geçenlere ışık tutuyor ve kitapta yer alan Saramago üzerine yazılmış diğer metinlerle birlikte, okuru romanı tamamlamaya, sorulan etik soruların peşinden gitmeye davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler Yazarı

José Saramago epikse

José Saramago

Doğum Tarihi 16.11.1922

Meslek Yazar

Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler Yayıncısı

Kırmızı Kedi epikse

Kırmızı Kedi

Kuruluş Yılı

Faaliyet Alanı Yayınevi

Mızraklar, Mızraklar Tüfekler, Tüfekler Çevirmeni

Işık Ergüden epikse

Işık Ergüden

Doğum Tarihi 24.02.1960

Meslek Yazar, Çevirmen

Bu başlık altında henüz bir paylaşım bulunmuyor.
İlk paylaşım senden olsun!