Orijinal Adı
Schachnovelle
Adı
Satranç
Ülke
Tür
Konu

Satranç şampiyonu olan Mirko Czentovic bir gemi yolculuğunda Bueonus Aires'ten New York'a yolculuğa çıkar. Yolculukta bir partiye davet sonucu katılır ve satranç oynarlar. Mirko ilk karşılamayı kazanır, ikincisinde yine kazanırken oyuna Dr. B adlı katılır ve oyun bir anda berabere gider. Daha sonra ikisi arasında bir müsabaka düzenlenir, bu sırada Dr. B kendi hikayesini satranç öğrenme üzerinden anlatmaya başlar. Hikayesini anlatırken Mirko ile arasında çekişmeli bir yarış ve psikolojik bir savaş başlar. Satranç oyunu ve hayat üzerinden sürekleyici bir hikaye.

Orijinal adı Schachnovelle olup, ingilizceye The Royal Game şeklinde çevrilmiştir. Stefan Zweig Hitler ve Nazizm'den Buenos Aires'e giderek kaçmıştır. Bu romanı da o yıllarda yazmıştır. Yaşadığı buhranı ve Nazilere karşı duruşunu bu kitapla sergilemiştir. İntihar etmeden önce mektup gibi bıraktığı bir eserdir.
Stefan Zweig Naziler'den kaçsa bile hayatı boyunca bir korku ve umutsuzlukla yaşamıştır. Artık dünyanın Naziler egemenliğinde olacağına inanmış ve intihara giden bir ruh haline bürünmüştür. Bu ruh hali yazdığı eserlere de yansımıştır. Roman Zweig'in yazdığı son kitaptır. Kitabı yazdıktan bir kaç hafta sonra karısıyla birlikte intihar etmiştir.
 

Satranç Yazarı

Stefan Zweig epikse

Stefan Zweig

Doğum Tarihi 28.11.1881

Meslek Yazar

Satranç Yayıncısı

Can Yayınları epikse

Can Yayınları

Kuruluş Yılı 31.12.1981

Faaliyet Alanı Yayınevi

Satranç Çevirmeni

Ayça Sabuncuoğlu epikse

Ayça Sabuncuoğlu

Doğum Tarihi 01.01.1972

Meslek Çevirmen

Satranç
Satranç Paylaşımları
Serdar epikse

Serdar

Şehir İstanbul (Anadolu)

Doğum Tarihi 16/06/1974

Sinemsi epikse

Sinemsi

Şehir gizli

Doğum Tarihi gizli