Orijinal Adı
Meu Pé de Laranja Lima
Adı
Şeker Portakalı
Ülke
Tür
Konu

Zeze Brezilya da yaşayan yoksul bir ailenin çocuğudur. Aile çok fakir olduğu için evde yaşayan diğer herkes, aile bütçesine detsek olmak için çalışırlar. Zeze bu yüzden kendini çok yalnız hisseder, evde annesi dahil erkek kardeşi Luis dışında kimse yoktur. Özellikle büyük kardeşleri Zeze'ye çok öfkelenirler. Onlara göre Zeze çok yaramazdır.

Sadece aile değil yaşadıkları bölgedeki komşularda Zeze'den şikayet ederler. Zeze yaramazdır, fakat oldukça da akıllı ve yaratıcı bir çocuktur. Kimsenin yardımı olmadan okuma yazmayı öğrenir. Bu yüzden herkesten önce okula başlar. Evdeki Zeze'den farklı olarak okulda aklı başında bir çocuktur. Öğretmeni bu yüzden Zeze'yi çok sever Evde ise onu her zaman destekleyen bir tek ablasıdır. Zeze'nin babası bir gün işinden kovulur ve ve tüm aile başka bir eve taşınmak zorunda kalırlar. Alıştığı yerden koparılan Zeze bu duruma çok üzülür. Fakat bir gün arka bahçeden bir ağaç fidanı bulur. Portakal ağacı olan bu fidana tüm gününü geçirmeye başlar.Ağaca Minguinho ismini koyar ve tüm gün yaşadığı her şeyi ona anlatmaya başlar. Artık en iyi dostu olan ağaçla mutludur. Zeze en iyi dostuyla vakit geçirirken, eski mahallesinde olduğu gibi yaramazlık yapmaya devam eder. Bir gün mahallede Portekizli olan Manuel Valaderes'in arabasına asılır. Portekizli onu yakalayınca çok kızar ve birazda hırpalar. Fakat Zeze durmaz yaramazlık yapmaya devam ettiği bir gün yaralanır. Yaralanınca onu gören Portekizli hemen ona yardım eder. Bu olay ikisini birbirine yaklaştırır.

Zeze artık Portekizli'yi çok seviyordur. Diğer taraftan babası Zeze'ye çok kötü davranır. Bir gün Zeze'yi çok kötü döver ve Zeze artık onun oğlu olmak yerine Portekizli'nin çocuğu olmak ister. Ailesinde neredeyse herkesten dayak yiyen Zeze çok mutsuz olur. Üzerine Portekizli'nin kaza geçirerek öldüğünü haber alınca hayatı alt üst olur. Tüm bunların üzerine şeker portakalının da kesileceğini öğrenince hastalıktan yatağa düşer. Daha sonra iyileşse de Zeze artık eski Zeze değildir.

Şeker Portakalı
Şeker Portakalı Paylaşımları